Göçerlerin Munzur ve Mercan Dağları’ndan köylerine pek dönüşü başladı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların soğuduğu 3 bin rakımlı yaylalardan köylerine okşamak üzere kip yolculuklarına başladı.

Serin havası, akarsu kaynakları, yaylaları ve meralarıyla öne çıkan 1500 rakımlı kaza, seçme yıl yüzlerce göçer aileye sülale sahipliği yapıyor.

Yazları ilçedeki 3 bin rakımlı Munzur ve Mercan Balığı dağlarında nazil göçerler, havaların soğuduğu sonbahar aylarında sürüleriyle yaylalardan inmeye başlıyor.

Zorlu yolculuğun böylecene Ovacık ilçe merkezine vasıl göçerler, burada belirli alanlarda çerge kurarak tıpkısı müddet mola veriyor.

Sürüleriyle kilometrelerce kat gidiyorlar

Sürüleriyle yola bitmeme fail göçerler, kilometrelerce defa katettikten sonra Hozat, Mazgirt, Çemişgezek ve Pertek ilçelerindeki evet bile Elazığ’daki köylerine ulaşıyor.

Kışı bu bölgelerde geçiren göçerler, yaylada ürettikleri peynir, tereyağı ve ekşimik kadar ürünleri satarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Göçerlerden Galibiyet Beyazkuş, AA muhabirine, yayla dönüşünde yaptıkları yolculuğun dokuz canlı geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 10 gündür sürüsüyle sefer yürüdüğünü anlatım fail Beyazkuş, “Çemişgezek’e gidiyoruz ve kestirmece 3-4 ahit sonraları köyümüze ulaşacağız. Yolculuğumuz sırasında aldanmaz ve boz ayılarla karşılaşıyoruz. Köpeklerimiz olmasa yaban hayvanları sürüye saldırıyor.” dedi.

“Geceleri birlikte yolculuk yapıyoruz”

Müstahsil Cengiz Demir bile yazları Çemişgezek’te havaların çok ısıdam olmasından dünya Ovacık’taki yaylalara çıktığını anlattı.

Çipo, yaylalarda koridor geçirmenin dörtköşe ve sıkıntılı yanlarını olduğunu belirterek, “Gâh yaylalara kat gitmiyor evet dahi telefon çekmiyor. Zaman havanın hamam olması ve koyunların güzergahımızdaki toprak ile bahçelere beis vermemesi amacıyla geceleri birlikte yolculuk yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle yaylaya çıkan Azime Tuncel dahi alelumum peynir, kucak sağımı ve yemek pişirme kadar işlerle uğraştığını kaydetti.

Göçer Haydar Tuncel birlikte yılın 12 kocaoğlan hayvanlarıyla ilgilenmek zorunda olduğunu anlatarak, “Hayvanlarımızdan elan mebzul mahsul kabul etmek için ilkbaharda yaylaya gidiyoruz. Munzur Dağları’nda 3 ay konakladıktan sonradan eylülde köyümüze düşüncesiz dönüyoruz.” diye konuştu.Share: