Yozgat UNESCO öğrenen şehri oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çalışan Ölçülü Rum Kalkınma Ajansının Yozgat Belediyesi ile geliştirdiği faaliyet sonucunda Yozgat 2022 yılında UNESCO Öğrenen Şehri olmaya türe kazandı.

Yozgat Valisi Fer Polat’ın himayesinde başlatılan mesai, Yozgat Yatırım Destek Ofisi marifetiyle Yozgat Belediyesi ekibiyle yürütüldü. Kısaca 6 ay süren düzenci çalışmaların peşi sıra yapılan referans sonuçları açıklandı ve Yozgat Türkiye’den bu sene başvurusu akseptans edilen 3 ilden biri oldu. UNESCO Öğrenen Şehirler Ağında yerini düz Yozgat ili, bu ağda yer alan dünya çapında birçok site ile kuma programlar yürütebilecek, terbiye ve kalkınma ile ilişkin eskimemiş politikalar ve projeler geliştirebilecek, UNESCO tarafından sağlanacak desteklerle hedeflerine henüz aceleci ulaşabilecek.

Öğrenen şehirlerin desteklediği alanlardan bazıları; şahsi aksiyon ve toplumsal bütünleşme, hesaplı kalkınma ve kültürel spektrum, sürdürülebilir kalkınma,eğitim sistemindeki kapsayıcı öğrenme, ailelerdeki ve toplumlardaki öğrenmenin yeniden canlanması, sahn boyu öğrenme kültürünün teşvik edilmesidir.

UNESCO Öğrenen Şehirler (Learning Cities) Programı, Almanya’da kâin ve Grup 1 Merkezi olan “UNESCO Avlu Boyu Öğrenme Enstitüsü (UIL)” eliyle yürütülmektedir. Hayat boyu öğrenme, sürdürülebilir toplumsal, soylu erki ve çevresel kalkınma amacıyla dayanak hazırlamaktadır. Vatandaşlara serbest öğrenme olanakları sağlanması, onların sürdürülebilir kalkınma için vacip olan teknik, yeterlik ve tavrı kazanmalarına yardım etmektedir. Icraat göstermektedir ki, hanay boyu öğrenmeye devam edenler -farklı değişik bağlamlarda eskimemiş bilgiler, beceriler ve tutumlar edinen vatandaşlar- çevrelerindeki değişime daha rahat kadem uydurabilmektedirler. Maltalık boyu öğrenme ve öğrenen cemiyet düşünceleri bu sebeple bugünkü kuşağın sürdürülebilir toplumlara dönüşmesinde dirimsel ayrımsız alım çalım oynamaktadır. – KAYSERİ

Share: