UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri Sarıkaya Roma Hamamı Programı

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda müteharrik Orta Rum Kalkınma Ajansının başvuru sahibi ve yürütücüsü, Yozgat Valiliği, Sarıkaya Belediyesi ve Yozgat İl Hars Turizm Müdürlüğünün paydaşları olduğu UNESCO Acun Mirası Gönüllüleri-Sarıkaya Roma Hamamı Programı (WHV-Bath mağara Basilica Therma) 22 Ağustos-4 Ilkgüz 2022 tarihleri beyninde düzenlendi.

Avrupa, Asya ve Afrika’nın faklı ülkelerinden Yozgat’a mevrut gönüllüler izlence çerçevesinde, Roma Hamamı ve etrafının temizlenmesi ve güzelleştirilmesi, kazı bilimsel kazı gezisi ve alanda arılık, Antik Roma Mutfağı eğitimi ve uygulaması, fotoğrafçılık eğitimi ve uygulaması, kazı bilimi, jeotermal ve mimarlık eğitimi, kazı bilimsel çizim eğitimi ve uygulaması gibi bir nice bilgilendirici ve tanıtıcı etkinliğe katıldılar. Bu programla halen UNESCO Dünya Mirası Eğreti Listesinde düzlük düz yapının temelli kendisine UNESCO Acun Mirası Listesine alınması amacıyla yapılacak olan çalışmalara birlikte altlık oluşturması, tarihi ve turistik açıdan ehemmiyet haiz bu yapının dünya ölçeğinde görünürlük kazanması amaçlandı.

UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri Programı çerçevesinde muhtelif ülkelerden Yozgat’a gelen gönüllüler 15 günlük çalışmalarının böylelikle düzenlenen törenle Roma Hamamı’nda sertifikalarını aldı. Gerçekleşen törene Ilbay Ziyalı Polat, Kaymakam Samet Serin, Belediye Reisi Ömer Açıkel ve Orta Küçük Asya Kalkınma Ajansı Yozgat Envestisman Destek Ofisi personeli katıldı. Yıllar sonradan Tarihi Roma Hamamına dokunmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade fail Vali Aydın Polat, “Eğreti listeye alınan hamamımıza bu yıl sağlıklı olsun devletimizin imkanları ile yer azından mevrut insanlarımızı erinç gezdirebileceğimiz, gidiş yolları, istikbal ofisi ve mir reyonları yapılıyor. Teli kaldıracağız demiştik ilk geldiğimiz sene. Müteahhidimiz dahi burada ve inşallah genişlik geç Antrakt dahi süresi bitiyor. Biz elan erkene başlamak amacıyla müteahhidimize bindi oluyoruz. Bura yalnız Sarıkaya’nın değil, Yozgat’ın markası. Ayrımsız devir Türkiye’nin markası. Bu markayı henüz ferah öncelemek amacıyla de projeler yapılıyor. Yaptığımız bu projede, komutan de söyledi listeye gönüllenmek için yapılacak başvuru dosyasında bize ağırbaşlı verecek onlardan birisi. Yapılan mekân düzenlemesi işleri ile bu arada inşallah ilerleyici yıllarda kalıcı çizgilik için bile başvurumuzu yapacağımızı düşünüyoruz. Gine projeyi hazırlayan IHTIŞAM Kalkınma Ajansı Yozgat Yatırım Destek Ofisine teşekkür ediyorum. Kaymakamımıza, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz. Tabii kim arz büyük teşekkürü misafirlerimize ediyoruz. Onları burada görmekten, burada ağırlamaktan kıvançlı olduğumuzu belirtiyoruz. Hep bu arada tanıtmaya bitmeme” açıklamasında bulundu.

Türkiye’den UNESCO Dünya Mirası Eğitimi (WHE) Programı çerçevesinde, bu yıl ‘Acun Mirasına Yönelik Peklik ve Baştan Harekete Geçirme’ başlığı altında yapılan kampanyaya karışma olan iki ilden biri Yozgat olurken, gayrı mülk ise İzmir oldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, UNESCO Dünya Mirası Gönüllüleri 2022 Kampanyasına, 29 ülkeden 56 miras alanıyla ilişkin 59 proje kabul edildi. Acun Mirasını siper, sıyanet ika ve haberleşme eş amacına müteveccih eylemler gerçekleştirmeyi taahhüt eden, 18 ila 30 gözyaşı arası gönüllülerle etkin 44 bünye ilgili kampanyada saha aldı. – KAYSERİ

Share: