Yavru mülakat merkezlerinin bulunduğu yer ve ilçe sayısı 138’e yükseldi

Adalet Bakanlığınca, sulta altındaki çocukların teslimi ile çocukla ferdî ahzüita kurulması işlemlerinin yapıldığı yavru mülakat merkezi sayısı 138’e yükseltildi.

AA muhabirinin derlediği bilgiye bakarak, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Başkalık Yapılması Için Kanun kapsamında “bala teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulması”na ilişik yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin peşi sıra Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle önceki yerine 11 ilde bala görüşme merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara üstelik bozukluk olan “yürütme marifetiyle bala teslimi”ne akıbet veren eskimemiş uygulama, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yavru musahabe merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı konusunda iklim ve ilçelerde merkezlerin kurulması için faaliyet başlatıldı. Bu kapsamda yavru müzakere merkezlerinin bulunduğu yer sayısı 44, kaza sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 el ve ilçede bala mülakat merkezi kullanıma sunuldu.

Yavru konuşma merkezlerinde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 338 yavru teslimi ve çocukla zatî aksata işlemi yapıldı.

Teslim işlemleri ücretsiz

Çocuk konfirmasyon işlemi, elan önceki icra müdürlükleri eliyle muayyen benzeri masraf ve sevap yatırılarak icra memurları ve manşet kuvvetleri vasıtasıyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle bala musahabe merkezlerindeki işler, imdi adli destek ve kıygın hizmetleri müdürlükleri aracılığıyla namına getirilirken, çocuk teslimine ilgilendiren işlemlerde harç ve harcama evet dahi bambaşka gelişigüzel ecir alınmıyor. Giderler, Türe Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların yaş ve gelişim düzeyleri gözetilerek hazırlanan müzakere merkezlerindeki amal, uzmanlar tarafından cebren değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, kuşkusuz davranmaları gerektiği üzerine kılavuzluk edilerek ve rızaya dair gerçekleştiriliyor.

Söz konusu konuşma merkezlerinin mevki genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: