Mardin haberi… Mardin’de familya mahkemelerinde ödence ve nafakaya yönelik yemeni masa toplantısı

Mardin’da Türkiye Adalet Akademisi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi hisse senedi birliğinde ölçülü “Ocak Mahkemelerinin Etkinliğinin Artırılması: Eş Üyelerinin Haklarının Daha İyi Korunması” projesi kapsamında “Sülale Mahkemelerinde Geçimlik ve Ödence Tayin Çerçevesinin İyileştirilmesine Müteveccih Yemeni Masa Toplantıları”nın açılışı yapıldı.

Vali Mahmut Demirtaş, dalan Artuklu ilçesinde aynı otelde düzenlenen programın açılışında, ailenin toplumun temelini oluşturduğunu söyledi.

Ev müessesesinin teşekkül aşamasında hangi adımların atılacağı kanunla belirlendiyse, kat ayrımında de eşlerin ve çocukların durumunun yeniden kanuni çerçeveyle çizildiğini kaydeden Demirtaş, bu süreçte eşlerin geçimlik ve tazminat haklarının teyit edilmesinin da arz balaban başlıklardan birini taşıdığını belirtti.

Nafaka ödemelerinde süre sınırlaması bulunmamasının, akıbet dönemde sık sık tartışılan ve gündemi işgal fail konulardan biri olduğunu aktaran Demirtaş, şöyle bitmeme etti:

“Bu konunun icap adli lazım politik çevrelerde tartışılması, toplumda üstelik bu alanda eskimemiş aranjman beklentisinin oluşmasına sebep olmuştur. İşte konunun politik ve toplumsal tartışmaları bire bir yana, gerçekleştirilecek toplantılarda ele alınacağı amacıyla, burada olduğu kadar türel zeminde tartışılması umulmayan önemlidir. Çünkü Mardin’deki değirmi masa toplantılarında konuşulacak konular, Avrupa’daki ferah örnekleri, halihazırdaki kanunu ve içtihatlarımızı barındıracak. Buradan hareketle gelecekte yapılacak düzenlemelere dokunaklı tıpkısı enfrastrüktür ve vizyon oluşturacak. İnanıyorum ki bu toplantılarda anlatım edilecek eksiklikler ve kat sayı çalışmalar, mağduriyetleri ortadan kaldıran ve tüm kesimleri kıvançlı edecek yıpranmamış bire bir düzenlemenin dahi kilometre taşlarından biri olacaktır.”

Türkiye Doğruluk Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir dahi Türkiye Cumhuriyeti’nin esaslı oran ve türe gelenekleri üstünde yükseldiğini söyledi.

Etkin ve eli nimetli benzeri doğruluk sisteminin fakat bilgili, Cumhuriyet Altını savcısı ve hâkimiyet personelinin birinci sınıf ve kuvvetli olmasıyla olabilir olabileceğini aktaran Özdemir, Türkiye Adalet Akademisinin terbiye faaliyetlerini sürdürdüğünü kaydetti.

Hukuka ve âdem haklarına merbut, nötr, müstakil, hür vicdanıyla karar veren, iz töre bilimi ilkelerini benimseyen, toplumun doğruluk ihtiyacına karşılık verebilecek nitelikte bilgili ve savcılar yetiştirmeyi hedeflediklerini nâkil Özdemir, “Hakim savcı eğitimi adaletin, yargının kaderini değişecek derecede öneme haizdir. Bu yüzden adaylıkla başlayan akıcı ve sürdürülebilir kalifiye terbiye felsefesine inanıyoruz.” dedi.

Eş hukukuna ait sorunların çözümüne yardım arz etmek için projeyi Avrupa Konseyi ile iş birliği süresince başlattıklarını nâkil Özdemir, sorunlara türel çözümlerin geliştirilmesi ve ocak mahkemelerinin etkinliğinin artırılmasının hedeflediği amacıyla çabucak yargı sektörünü değil cümle toplumu ilgilendirdiğini bildirdi.

Bu kapsamda karı hukukunun en tartışılan konusu olan geçimlik ve tazminatı değerlendireceklerini tamlayan Özdemir, şöyle bitmeme etti:

“Her iki laf birlikte boşanan çiftlerin yıllara raci problemler yaşamalarına hastalık olmakta. Mahkeme kapılarında vatandaşlar çözüm ararken, hakimlerimiz amacıyla iş yoğunluğu oluşturmakta. Projemiz, ocak hukukunda sorunlu alanlara müteveccih mevzuat ve aplikasyon önerisi geliştirecek. Yapılacak eğitimlerle da sorunların yeryüzü aza indirilmesini hedeflemekte.”

Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Ziyalı Turhan üstelik ev birliği ve dirliğinin bozulması sonucu oluşan nafaka ve tazminatın önemine dikkati çekti.

“Geçimlik ve tazminat hayatın bire bir gerçeğidir.” diyen Turhan, bireylerin maddesel adına henüz çok dağ çekmemesi, kıygın olmaması üzere geçimlik ve tazminata ilgili ahkâm getirildiğini kaydetti.

Turhan, “Fakat hele tutar ve süre konusunda oluşan çalışmalar tenkit konusu olmaktadır. Zaman ve ferda yapılacak oturumlardaki düşünüm alışverişlerinin, ülkü ve önerilerin getirilmesi eleştirilerin önüne geçme hususunda ulama sunacak.” ifadelerini kullandı.

AB Türkiye Delegasyonu Bölüm Başkanı Alexander Fricke da aynı enformasyon yaptı.

Toplantı 2 ahit sürecek.

Share: