Aşçı çırağı kursu öğrencileri dünya mutfağını öğrendi

Mardin’üstelik El Eğitimi Merkezi eliyle planlı “Aşçı Çırağı Kursu”nun ardından kursiyerler, acun mutfağında öğrendikleri kemirmek ve tatlıları yaptı.

Artuklu Ahali Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde açılan kursta 20 kursiyer, 5 ay boyunca acun mutfağı üstüne nazari ve kılgı yetişek aldı.

İtalya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Lübnan kabilinden ülkelerin aşındırmak tatlılarını yapmayı öğrenen ve kursu başarıyla tüketici kursiyerler, hazırladıkları fettuccine alfredo, lazanya ve cheese keki katılımcıların beğenisine sunuldu.

Aşçılık Bölümü uz öğreticisi Deniz Elbir, yaptığı açıklamada, kursiyerlere hem Türk hem üstelik acun mutfağını öğrettiklerini söyledi.

Kursiyerlerin elan dümdüz istihdam edilebilmelerini olanak sağladıkları üzere mutlu olduklarını dile getiren Elbir, “Mardin bire bir turizm şehri. Yabancı turistler, kendi ülkelerinde yedikleri kemirmek ve tatlıları gördüklerinde elan mutlu oluyorlar. Kursiyerlerimizin istihdamıyla benzeri zaman üstelik turizme birlikte olumlu katkıları olacaktır.” dedi.

Kursiyer Meryem Balamur de dünya mutfağını balaban ayrımsız merakının bulunduğunu, bu nedenle eğitimlere katıldığını anlattı.

Çok lezzetle ürünleri öğrendiklerini kaydeden Balamur, “Pastacılık alanın birlikte kendimi geliştirdim. İleriki dönemde kurumların destekleriyle aynı butik pastane tahsis etmek istiyorum.

Pastacılık alanında çok yetersiz benzeri çağ var Mardin’da. Dünya lezzetlerini Mardin’in görmeye ihtiyacı var.” diye konuştu.

Artuklu Umum Yetişek Merkezi Müdürü Beyin Çete birlikte kurslarda yakaladıkları standarttan kıvançlı olduklarını, kursiyerlerin yararına olacak eğitim bilimi imkanlarını sonuna büyüklüğünde kullanacaklarını aktardı.

Share: