HDP Kadro Başkanvekili Beştaş gündemi değerlendirdi Açıklaması

HDP Takım Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partisinin, cumhur reisi adaylığı üzerine sözleşme güçleriyle konuştuğunu, fakat kişi düzeyinde bir bildirimde bulunmadığını belirtti.

Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, hükümetin doğru seçimler öncesinde baştan kudret olma şansını tasarruf etmek hesabına yıpranmamış yasa tekliflerini Meclisin gündemine taşıdığını gelecek sürdü.

Bu yasa tekliflerinin “oy kabul etmek istedikleri kesimlere hileci baharat yaşatma” kadar ayrımsız art planının olduğunu sav eden Beştaş, “Bu buut ayrımsız zamanda acziyeti ortaya koyuyor. Eğer parlamentoyu halkın sorunlarını halletmek için buyurmak istiyorlarsa bizim verdiğimiz yasa teklifleriyle başlayabilirler.” dedi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda cemevlerine yönelik düzenlemeleri birlikte içeren yasa teklifinin görüşmelerine başlandığını hatırlatan Beştaş, Firez ve Turizm Bakanlığına merbut Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığının kurulacağını söyledi.

Bu düzenlemenin Alevileri tamamen arama altına almaya çalışmaktan başka ayrımsız hedef gütmediğini savunan Beştaş, şöyle konuştu:

“Bu aranjman Alevileri folklorik unsurlara indirmeden başka hiçbir molekül değildir. Düzenleme bire bir zamanda cemevlerine adeta tıpkı kayyum ataması niteliği birlikte taşıyor. Alevilik inancında ağababa ve analar de rızalık almadan kez oturamazken böyle şok yetkilerle donatılan ayrımsız yapının Alevilerde bir karşılığının olmayacağını söylüyoruz. AKP ve MHP’nin, Alevilerin sorunlarını neymiş aynı bayındırlık sorunu, sanki bir faaliyet ve akarsu faturası sorunu ve maaş kabilinden görerek Alevilik inancına şişman bire bir geçersizlik ve taşlama ettiğini da söyleyebiliriz. Çözülmesi gereken ana mesele Alevilerin değer yurttaşlık talepleri ve cemevlerinin tapınak namına akseptans edilmesidir. Alevi sorunlarının çözümü ve taleplerinin karşılanması, Kazanç Asıllar Kanunu ve 13 kanunda mübayenet yapan tıpkı torbanın konusu değildir. Bu akademik uzmanların tartışması müstelzim bir konudur.”

Beştaş, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’da katıldığı şişko açım törenine bir nice ilden vatandaşın taşındığını öne sürerek, “Mazi adeta Diyarbakır’da Diyarbakırlılar tane ile sayılabilecek nitelikteydi.” ifadesini kullandı.

Diyarbakır Cezaevi’nin kapatılması kararının açıklanmasıyla Türkiye’dahi işkencenin bitmeyeceğini savunan Beştaş, “Kürtler tekrar cezaevinde ve gine azap görüyorlar. Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik dizgesel ihlal dönemindeyiz ve Diyarbakırlıların bu laflara karnı tok. Bellek bulunmayan edilerek hafızasızlaştırma üzerinden ayrımsız dağarcık yaratılamaz. Yıllara yayılan tıpkı 12 Eylül var, 12 Ilkgüz zihniyeti var. Bunu yer bereketli Diyarbakırlılar agâh.” diye niteleyerek konuştu.

Meral Danış Beştaş, çarkıt Mardin Büyükşehir Belediye Reisi Ahmet Türk’ün, reisicumhur adaylığı üzerine “Bizim tercihimiz Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’ndan yanadır.” sözlerinin sorulması üzerine, HDP’nin insan düzeyinde bir tartışmasının olmadığını söyledi.

İttifak güçleri ile nasıl tıpkı takip ve şüphesiz ayrımsız namzet profilinde buluşulacağını tartıştıklarını dile getiren Beştaş, “İttifakın adayını elbet oluşturalım, profilini elbette belirleyelim, tartışmasını yapıyoruz. Ahmet Bey, bunu söylemiş mi söylememiş mi onu bilmiyorum ama ferdî bir sohbette söylemiş olsa de kendisi dahi şu dakika bizimle ayrımsız fikirde. HDP şu anda cumhur reisi adaylığı üzerine kesim güçleriyle konuşuyor. İsim düzeyinde ayrımsız bildirimimiz yok.” dedi.

Share: