Vekil Karaismailoğlu, ÇOMÜ’de öğrencilerle buluştu

Vekil Karaismailoğlu, ÇOMÜ’de öğrencilerle buluştu

ÇANAKKALE – Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle açılışına katılacağı Assos ve Troya Tünellerinin açılışı için Çanakkale’ye geldi. Bakan Karaismailoğlu tünellerin açılışı öncesinde, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Firez Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelerek, ‘Geri Hizmet, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu’ konferansına katıldı.

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Patal, YANLIŞSIZ Öğür Çanakkale Mebus Jülide İskenderoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Misyon, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Naim Kibrit, kat müdürleri, akademisyenler, öğrenciler katıldı. Program müzik dinletisiyle başladı. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Erek’ın açım konuşmasının arkası sıra Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ‘Geri Hizmet, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu’ konferansında konuştu.

Zaman nadir tıpkı işin açılışı için Çanakkale’üstelik olduklarını belirten Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü dünyanın enlerini barındıran bir köprü, Çanakkale’ye çok yakıştı. Zaman üstelik onu tamamlayacak olan Assos ve Troya Tünellerimizin birlikte açılışı var” dedi.

Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’de ve dünyada gelişen ulaştırma, geri hizmet ve iletişim anlamında neler yapıldığını, Türkiye’üstelik bugüne büyüklüğünde neler yaptıklarını, çıktı neler yapmayı hedeflediklerini ve sonucunda neler kazanıldığını anlattı. Karaismailoğlu, konferansta Türkiye’nin dünya vizyonu içerisinde ne kuzuluk geldiğini ve Türkiye namına neyi amaçladıklarını, hedeflerinde ne kadar liyakatli olduklarını dahi katılımcılara anlattı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Tasavvur’ın, Bakan Karaismailoğlu’na değişik hediyeler ikram etmesi, tören düzeni üyeleri ve öğrencilerle toplu ışık çekimi sonrası konferans sona erdi. Geri Hizmet, Mobilite, Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Erişim Vizyonu konferansının arkası sıra Icra Vekili Karaismailoğlu, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Misyon’ı mülakat etti. Üniversite karşı bilgelik aldı.

Vekil Adil Karaismailoğlu, Rektör Prof. Dr. Sedat Amaç’ı ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle katılacağı Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve Assos-Troya tünellerinin açılışını katılacak.

Yol süresi 5 dakikaya düşecek

Yapımı biten 1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ve 4 bin 17 metre uzunluğundaki ‘Troya’ tünellerinin açılmasıyla birlikte 50 dakikalık kat dahi 5 dakikaya düşecek. ‘Assos ve ‘Troya’ tünellerinin açılmasının bölgedeki turizm hareketliliğine, ekonomisine, lojistiğine ulama sağlaması bekleniyor. İki tünelin açılmasıyla karbon salınımının üstelik yıllık 3 bin 65 titrem azalması öngörülüyor. Küçükkuyu Tünelleri, dünyanın sunma ince orta açıklığa sahip muallak köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak.

Share: