Şırnak’taki yer yağı keşfine ilgili Bakan Fatih Dönmez’den heyecanlandıran açıklama: Sonuç dönemin sunu büyüklerinden biri kabil

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı göstergeç programında gündeme ait açıklamalarda bulunurken, Şırnak’ta yapılan petrol keşfiyle ilgili konuştu. Bölgede yaklaşık 1 yıldır sismik araştırmalara su verildiğini belirten Dönmez, “Hamdolsun askerlerimizin, asayiş personelimizin orada çıktı terörü temizlediği bölgelerde deminden sismik araştırmalarımızı yaptık ve sondajlarımızı yaptık. İşte bu bahsedilen Şırnak’taki, Gabar Dağı ve civarında şu anda dört kuyuda günlük 1200-1300 varil civarında üretimimiz var. Orada kuyu sayımızı 10 ve üstüne çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

“KARADA YAPILMIŞ SUNU BÜYÜK KEŞİF OLABİLİR”

Gabar Dağı’nın tıpkı ayrıksı bölgesinde hesaplı sismik çalışmaların birlikte tamamlanmak için olduğunu kaydeden Dönmez, “Orada irfan amaçlı sondajlarımızı yapacağız, ümitliyiz. Bazen rakamlar boğumlanma ediliyor amma netleştirmeden dahi yayımlamak istemiyoruz. Zira aynı misil telaffuz ettiğimizde doğruluğuna tehlikesiz olmamız lazım ama ümitliyiz düpedüz, onu söyleyeyim. Açıkladığımızda de göreceksiniz sonuç dönemde karada mamul sunu nazik keşiflerden birisi olabilir. Bunun için biraz henüz zamana ihtiyacımız var. Az Buçuk henüz bekleyelim. Icraat tamamlanınca inşallah onu da açıklayacağız” ifadelerini kullandı.

“GÜNLÜK 65 BİN VARİL PETROL ÜRETİYORUZ”

Bakan Dönmez sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Orada şu anda 4 kuyuda istihsal var. Beşinci kuyuda tetkik tamamlandı. Rüfeka üretime alacaklar. Oradaki günce üretimimiz şu anda 5 bin, 6 bin varil civarında. Peki Türkiye’nin toplanmış üretimi hangi kadar? Biz 1200 kuyudan günce 65 bin varil petrol üretiyoruz. Bu sahaya ait rezerv tespit çalışmaları tamamlandıktan bilahare kaç kuyu elan açabiliriz. Buna bakacak arkadaşlarımız.

“PETROLÜN KALİTESİ İYİ”

Petrolün kalitesi üstelik oldukça ongun. Dolayısıyla bizim o bölgede az buçuk henüz yoğunlaşmamız gerekiyor. Muayene ekiplerimizi o bölgeye yönlendirdik. Onlar bile inşallah çalışmalarını tamamlayacaklar. Sonrasında bu rezerve ilgilendiren rakamları kamuoyumuzla paylaşmış olacağız.

YUSUFELİ’NDEN YILLIK 5 MİLYAR LİRA GELİR

Yusufeli Barajı şu anda akarsu tutmaya başladı. 568 megavatlık oturmuş güce cemaat. Almanak 1,7 milyar kilovatsaat civarında neşelilik üretimi yapabilecek. Ora kabaca 2,5 milyon insanımızın elektriğini yegâne başına karşılayabilecek bire bir potansiyele cemaat. Almanak 5 bilyon teklik civarında bir geliri olacak.” diye niteleyerek konuştu.

KENDİSİNİ 7 YILDA AMORTİ EDECEK

Yusufeli’dahi baraj dolayısıyla bölgenin taşınması, altı yapı ve konutlara harcanan paranın yaklaşık 35 milyar teklik olduğuna bel eden Icra Vekili Dönmez, projenin kendisini 7 yılda amorti edeceğini söyledi.

Share: