Ümit Özlale: Çekirdeksiz Sıska Üzüm Fiyatının 35,6 Lira Olması Gerektiğini İyi Tümen Adına Öneriyoruz

İYİ Tümen Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde, partisinin kuru üzüm ayak tabanı eşit teklifini açıkladı. Özlale, “Çekirdeksiz sıska üzüm fiyatının 35,6 teklik olması gerektiğini İYİ Parti adına öneriyoruz. Tarımda yetiştirici enflasyonunun yüzde 150’yi geçtiği benzeri yerde, matbu fiyatlarının 6 katına çıktığı aynı yerde, istihsal maliyetlerinin bu kadar arttığı bir yerde arz iyimser hesaplamalarla de maliyet 30 liranın altına düşmüyor. Çiftçimizin birlikte yüzde 20 kar etmesi amacıyla biz, bugün yaptığımız hesaplamalarla 35,6 liranın arık üzüm üreticimiz üzere akilane karşılık olduğunu düşürdük” dedi.

İYİ Öğür TBMM Kadro Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Öğür Kalkınma Politikaları Başkanı Beklenti Özlale, zaman Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde matbuat toplantısı düzenledi. İsmail Tatlıoğlu, şunları söyledi:

“Zayıf üzüm eşit açıklama programımız, esasında bugün başlamadı. Sabık yıl birlikte tığ bunu İYİ Parti kendisine gerçekleştirdik. İYİ Fırka adına, yaklaşık 2,5 yıldır Sayın Umumi Başkan’ımız ve İYİ Parti kadroları, Türkiye’da 81 ili, 900’ün üzerinde ilçeyi dolaşmaktayız. Zaman Saruhanlı’dayız.

“İNŞALLAH SENEYE KURU ÜZÜM FİYAT AÇIKLAMAK TÜRKİYE’NİN 28. BAŞBAKANI OLARAK ONA NASİP TAMAM”

Sayın Umumi Komutan’ımızın esenleme ve saygılarını bütün Saruhanlılara iletiyorum. İnşallah seneye bugün, seneye bu zaman, seneye bu sıska üzüm denk açıklamasını Türkiye’nin 28’inci başbakanı olarak yorumlamak ona kader tamam. Türkiye, hasis tarihinde yepyeni tıpkı sıkışmanın içerisinde. 24 Haziran 2018 seçimlerinden itibaren Ulus İttifakı yerine, Türkiye’nin siyasi tarihinde, Türkiye’nin çıkışı adına adımlar attık. 2019’bile gene Millet İttifakı ile Türkiye’nin siyasal atmosferini değiştirdik. İnşallah fasıla Türkiye’nin siyasi atmosferini değiştirmekte.

“TÜRKİYE’DE SEÇİM OLACAK, TÜRKİYE’DE MİLLETİMİZİN HELAL OYLARIYLA BU HARAMİ DÜZEN TASFİYE OLACAK”

Zaman Manisa’birlikte çiftçimizle görüştük, mazi İstanbul’üstelik sanayicimizle görüştük. Sayın Genel Başbuğ, kısaca üç günde 18 İstanbul ilçesini dolaşacak. Bilcümle bunlar, milletin dertlerini siyasetin gündemine öğütmek, siyasetin gündemini da devletin gündemine tasrif etmek. Türkiye zihayat benzeri ülke, on paralık endişe etmeyin. bazı bazı duyuyoruz; ‘Yok efendim intihap olmaz. Sandıktan bunlar çıkmasa üstelik devleti doğrulama etmezler’. Bunlar, ağız ağıza sarayı ateş parçası gösteren sözler. Türkiye’bile seçim olacak, Türkiye’üstelik milletimizin helal oylarıyla bu eşkıya düzen tasfiye olacak. Ilkokul köprü parasına tıpkısı güreşçi köprüsü, aynı maaşlı insanlara beş maaş, 10 mahiye ödeyen herkes adına siftinlik çalışanımızın, hız edenimizin, esnafımızın, işçimizin, emeklimizin, çiftçimizin alın teriyle azametli yaşadığı aynı Türkiye özlemini bilcümle beraber gidereceğiz ve kucaklayacağız.”

İYİ Öğür Kalkınma Politikaları Başkanı Beklenti Özlale ise şöyle konuştu:

“Türkiye’dahi AK Öğür iktidarının bulunmayan ettiği doğruluk ve eğitimin yanına ego tarımı birlikte koyarım. 20 yıl süresince çiftçiyi tarlasından soğutan; gençlere, ılımlı yaşlılara ekinci olmanın mutluluğunu, bereketini yaşatmaktan adeta içtinap eden AKP Öğür iktidarı, zaman giderayak tarımı tutmak amacıyla. Ben, 50 yaşındayım. İlkokuldaki müfredatta bize hep şu öğretilirdi; ‘Türkiye, yalnız başına yetebilen 7 ülkeden tıpkı tanesidir’. Bugün sizlerden önceki üzüm bağına gittiğimiz antlaşma, burada gördüğünüz maddeleri ithal ettiğinizi üzülerek öğrendim. Bugün Türkiye ağızotu ithal bedel arkaç gelmişse, gübreyi ithal haysiyet arkaç gelmişse bunun tıpkı numaralı sorumlusu, izlenen kayırıcı niyetli falsolu politikalardan muhit Sayın Erdoğan’dır.

“TARIM BİZİM İÇİN BİR MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”

Bizler, tarımın pandemi sürecinde bir milli düzenlilik meselesi olduğunu ayrımsız defa daha deneyim ettik. Tarım bizim amacıyla benzeri milli düzenlilik meselesidir, tarım bu ülkenin bereketidir. Ekincilik, bu ülkede aksiyon bilmeyen insanlara bırakılmayacak kadar dirimlik öneme sahiptir. Kuru üzüm fiyatımızı açıklamadan evvel İYİ Fırka’nin ekincilik politikasıyla ilgilendiren biraz öz anlatmak istiyorum.

“İLK NAMINA BORCUNUN FAİZİ ALTINDA BİLE EZİLEN ÇİFTÇİLERİMİZİN FAİZLERİNİ SİLECEĞİZ”

İlk kendisine, borcunun faizi altında da ezilen çiftçilerimizin faizlerini sileceğiz. Borcun esas parasını birlikte 5 sene boyunca vadelendireceğiz. Çiftçimizi temas çeşit belirsizlikten yönetmek için, daha rençper tarlasını sürmeden önceki ona motorin, matbua, yavru desteğini önceden vereceğiz. Sonunda siz, ürününüzü aldıktan sonraları değil, almadan geçmiş bu desteği alacaksınız. İkincisi; sizlere ayrımsız eşik değer açıklayacağız. Yani siz tarlanızı sürmeden, mahsulünüzü almadan önce ne kadar kıymet alacağınız bileceksiniz. Tarım, dünyanın rastgele durumunda denetlenir, düzenlenir, desteklenir. O yüzden bile biz, toprak bazlı destekle çiftçimize, neyi nerede elbet üretirse ne kadarlık tıpkısı bindi alacağını söyleyeceğiz.

“BUGÜN KÖYLERİ GEZİYORUZ. 55 YAŞIN ALTINDA BİR ÇİFTÇİYE RASTLAMADIK”

Zaman köyleri geziyoruz. 55 yaşın altında benzeri çiftçiye rastlamadık. Benzeri tek maraba kardeşimin ‘benim oğlum birlikte kızım bile tarlada’ dediğini görmedim. Onların hepsi, köye yakın fabrikalarda asgari ücrete işçi kendisine çalışmakta razılar. Oysa Avrupa’bile, ABD’üstelik zengin çiftçiler görürsünüz. Hiçbir şekilde illere gezmek istemeyen çiftçiler görürsünüz. Bizim idealimiz, vaadimiz, tekrardan bu ülkede çiftçilere dünyalık kazandırmaktır.

“TÜRKİYE ÜZÜMÜNDEN DÜNYALIK KAZANAMIYOR”

Dünyada ark üzüm ihracatının üçte birini bura yapıyor. Ark üzüm üretiminin beşte biri bu ülkede. Yemeden Içmeden ark üzüm değil, gözyaşı üzüme baktığınız devir dünyadaki istihsal alanları beyninde dünyada beşinciyiz, üzüm üretiminde dünyada altıncıyız. Zımnında burası, dünyada de üzümün başkenti. Maalesef 8,5 milyarlık dolarlık üzüm piyasasından aldığı pay elden 640 milyon dolar, bu dahi bize izlenen kavisli ekincilik politikasını gösteriyor. Türkiye, üzümünden mülk kazanamıyor, fındığından mal kazanamıyor, zeytininden para kazanamıyor, tütününden servet kazanamıyor. Çiftçiyi borca mahkum ederek adeta tarlasına küstürüyor. Tığ, buna son vereceğiz. Bilcümle hesaplamalarımızı yaptık. Tarım ve Rustik Kalkınma Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcımız Olmuş Kahveci ve uzmanlar eşliğinde hep maliyet analizlerimiz yaptık.

“ÇEKİRDEKSİZ ARK ÜZÜM FİYATININ 35,6 LİRA OLMASI GEREKTİĞİNİ İYİ PARTİ YERINE ÖNERİYORUZ”

Çekirdeksiz zayıf üzüm fiyatının 35,6 teklik olması gerektiğini İYİ Tümen olarak öneriyoruz. Tarımda müstahsil enflasyonunun yüzde 150’yi geçtiği bire bir yerde, gübre fiyatlarının 6 katına çıktığı benzeri yerde, istihsal maliyetlerinin bu büyüklüğünde arttığı ayrımsız yerde yeryüzü iyimser hesaplamalarla dahi maliyet 30 liranın altına düşmüyor. Çiftçimizin bile yüzdelik 20 kar etmesi amacıyla tığ, zaman yaptığımız hesaplamalarla 35,6 liranın arık üzüm üreticimiz amacıyla doğru eşit olduğunu düşürdük. Buradan, üzümün başkentinden bu fiyatı sizlerle bu arada açıklamanın muhik gururunu yaşıyorum. Biliyorum, çiftçiler adına çokça çektiniz, çekiyorsunuz biliyorum ama partimizin sloganı ile bitireyim. Sabredin, gani günlere, tekrardan çiftçinin zengin olacağı, yüzünün güleceği günlere bir iki kaldı.”Share: