“Seyahatsever” çoluk çocuk Bolu ve Karabük’ü geziyor

MEHMET EMİN GÜRBÜZ/ORHAN KUZU – Gençlik ve Spor Bakanlığının (GSB), gençlerin GSB yurtlarında ücretsiz konaklamasına imkan sağlayıcı “Seyahatsever” projesi kapsamında Bolu ve Karabük’e mevrut gençler, tarihi ve turistik yerleri geziyor.

Bu sene yaz tatilini yolculuk ederek geçirmek isteyen 18-30 yaş arası gençler üzere uygulamaya konulan GSB yurtlarında ücretsiz konaklama imkanından 5 haftada Bolu’dahi 470, Karabük’te 209 mektepli yararlandı.

Bolu’ya gelen gençler, kentin tabii güzelliklerini ve turistik yerlerini geziyor. Osmanlı kasabaları Mudurnu ile Üzüntülü ilçelerindeki tarihi yapıları müşahede imkanı bulan çoluk çocuk, katıksız güzellikleriyle adlı Bataklık Tabiat Parkı ile Abant ve Yedigöller milli parklarında keyifli koridor geçiriyor.

Gençler, müzakere ettikleri yerlerde anı fotoğrafı çektiriyor, lokal ürünlerin satıldığı yerlerden ahzüita yapıyor.

Karabük’e gelen gençler ise hele UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde vadi düzlük Safranbolu ilçesinin tarihi ve turistik yerlerini geziyor.

Tarihi çarşı ve İncekaya Kanyonu üstüne yapılan cam gidiş terasını musahabe edenler, dernekevi mahsulat satın alıyor, gittikleri yerlerde fotoğraf çektirerek gezilerini ölümsüzleştiriyor.

“Bolu’ya ilişki ciddi”

Bolu Cahillik ve Spor Müdürü Emrullah Güler, AA muhabirine, proje kapsamında Türkiye’nin bütün illerinde gençlerin yurtlarda ücretsiz konakladığını, konaklama süresinin 3 günden 5’e çıkarılmasının olumlu değer bulduğunu söyledi.

Güler, proje kapsamında gençlerin yurtlarda ücretsiz konaklama imkanıyla gittikleri illerin tarihi ve turistik yerlerini görüşme ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleriyle ünlü Bolu’ya korkulu ilişki olduğunu aktaran Güler, “Bolu’bile İzzet Baysal Kız Yurdu ve Hattat Emin Barın Koca Yurdunda yaklaşık 470 öğrencimizi ağırladık. Rezervasyonlar bitmeme ediyor, bu aynı artacaktır.” dedi.

Güler, tüm personelin karı sıcaklığında hizmet verdiğini dile getirerek, gençleri Bolu’nun güzelliklerini görmeye nida etti.

Gençler uygulamadan kıvançlı

Ankara’dan mevrut Nagihan Duru, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden mezun olduğunu, proje kapsamında arkadaşlarıyla Bolu’yu gezmeye geldiklerini söyledi.

Duru, doğayı haddinden fazla sevdiğini belirterek, “Bolu’de gezilecek çok meydan var, natür harikası ayrımsız vadi. Bataklık’ü çok sevdik. Piknik etme imkanı bulduk. Bu uygulama olmasaydı Bolu’ya gelemezdik.” dedi.

İstanbul’dan mevrut Bonkör Çoraklı üstelik kaldıkları yurdun çokça sunturlu olduğunu, hiçbir tartı yaşamadıklarını anlattı.

Abant, Taşmak ve şehir merkezini gezdiğini, Bolu’yu çokça beğendiğini dile getiren Çoraklı, herkese buradaki güzellikleri görmeyi önerdi.

Kocaeli’den Recep Nurbaki Aydınlık ise uygulamadan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Taşmak ve Abant’ı musahabe ettiğini kaydetti.

“Gençlerimiz değişik illerdeki güzellikleri görüyor”

Karabük Cahillik ve Spor Müdürü Ateşin Güven, uygulamanın gençlerin farklı illeri gezmelerine imkân sağladığına dikkati çekti.

Cesaret, Safranbolu’ya sunma yakın sınırlı olması nedeniyle İsmail Necati Mevla Yurdu’nda gençlere hizmet verildiğini belirterek, “Gençler Karabük’ü, Safranbolu’yu, Yenice’yi, Ovacık’ı, Eflani’yi görüp konaklama imkanına cemaat. Şu asıl kadar uygulamadan 209 gencimiz yararlandı. Tığ yerelde ‘Gençlere ayar, herhangi bir şeye ayar’ sloganını kullanıyoruz. Projeyle gençlerimiz değişik illerdeki güzellikleri görüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Share: