“Süper Yemiş” Aronya’nın İlk Hasadı Yapıldı

Bütünsel esenlik amacıyla sayımsız yarar sunan ve “süper sonuç” olarak tanımlanan aronyanın önceki hasadına başlandı. Aronyayı dalında yetiştirip sofralara ulaştıran Mor Aronya, Yalova ve Kırklareli’deki 220 dönüm ekili arazide hasada bidayet verdi.

Mor Aronya’nın Genel Müdürü Sertaç Kılıçaslan, “Erdemli tel ve azık değeri taşıyan aronya hesaplı adına birlikte ek değeri yüksek ayrımsız kâr. Mor Aronya olarak 90 bin mezru fidanımızdan hasat ettiğimiz meyveleri nakit, zayıf ve toz formunda müşterilerimize sunuyoruz. Aronyanın berkitme edici gıda kendisine tüketilmesi için ise Bezmialem Varlık Üniversitesi ile ar-ge çalışmalarımız devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.

Aronyanın dünyada akıbet dönemde arz popüler meyvelerden olduğuna özen çekici Kılıçaslan, “Aronyanın dünyada alelhusus Polonya, Rusya ve ABD’bile üretimi gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise elan eskimemiş tanınmaya başladı diyebiliriz. Değişik meyvelere bakarak sunma erdemli tel ve besin değeri haiz aronya soylu erki olarak birlikte mülhak değeri erdemli tıpkı sonuç. Incir yerine tüketilmesinin yanı sıra ark meyvesi, çiçekleri, kökleri ve yaprakları merhem sanayisinde değerlendirilebiliyor. Bunlara eklenmiş olarak krem ve sabunlarda, cilt bakımında ve ruh olmamış maddesi namına kozmetik sanayisinde birlikte zer bire bir işaret. Sonuç yıllarda Türkiye’da bir nice fırsatı barındıran çöz talebin yurt içi üretimle karşılanması amacıyla aronya üretim alanlarının artırılması gerekiyor. Bu üretim alanlarının ve gelişen sanayinin istihdama sağlayacağı ulama da yadsınamaz” dedi.

ARONYA, SAYISIZ YARAR SUNUYOR

Aronya, mega antioksidan değerleri yanı sıra C, PP, B, E vitamini ve efdal miktarda antosiyanin içeriyor. Potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve efdal oranda tel içeren sonuç, bağışıklığın güçlenmesi, alerjilerin gerilemesi ve eklem ağrıları kabil rahatsızlıklarda sağlamlaştırma edici besin rolünü üstleniyor. Faziletkâr potansiyel farkı, anti-aging, uykuluk sağlığı, diyabet, ruh ve soy sağlığı, alerji kabil süreğen rahatsızlıklar, radyasyonun olumsuz etkileri ve izan sağlığı konularında iyileştirici özelliği dahi bulunuyor.

Farklı formlarda zorlamasız tüketilebilen aronya, meyvenin suyu, konsantresi, tozu evet üstelik kurusu adına tüketilebiliyor. Suyu, yavşak, dondurma ve süt ürünlerinde, kurusu ise pastacılıkta, puding, reçel, marmelat yapımında kullanılabiliyor. Sağlıklı atıştırmalık amacıyla tam tıpkısı temel olan aronya türap haline getirildiğinde ise eklenmiş değeri faziletli ve fonksiyonel tıpkısı çaya dönüşüyor.

Share: