Türkiye’nin 3. çekirdeksel santrali üzere Trakya’da kayran tespit çalışmaları başladı

Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin 3. çekirdeksel santrali üzere çalışmalara başladıklarını belirterek, “Türkiye’nin enerji talebini planlama çalışması yapıyoruz. Trakya’üstelik saha tespiti çalışmaları devam ediyor.” dedi.

Dönmez, TRT Haber’da katıldığı programda, Türkiye’nin dünyadaki menent merkezlere bakarak mahiyet çeşitliliği açısından sunma ensesi kalın ülkelerden olduğunu söyledi.

Farklı ülkelerin Türkiye’den doğal gaz alma taleplerinin olduğuna meni fail Dönmez, “Kazan-kulaklı mantığında herkesin uzlaşabildiği, saydam aynı alışveriş tekvin hedefimiz var. Yıl sonuna büyüklüğünde öz haritamızı çıkaracağız. Sülale, gücük ay gibi mahiyet ülkeleri ve kullanıcı ülkeleri aynı araya değirmek yoluyla pazarın işletilmesi için muktezi olan görüşleri alacağız ve bunları hızlıca devreye koyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dönmez, akıbet günlerde erke diplomasisi kapsamında Mürekkep Zenci Emirlikleri, Malezya ve Endonezya’nın aralarında bulunduğu ülkeleri müzakere ettiklerini anımsatarak, “Üçüncü ülkelerle beraber çalışılabilir. Afrika özellikle kalkışmak için takatli çokça ülkede bizim denizdeki faaliyetler kabiliyetimizi artırmaktan ekolojik ortam teklif geliyor. Cezayir’le görüşmemiz olacak, onlar üstelik bizi davet ettiler. Bu ülkelerle bir çapraz hareket birliğini masaya yatırdık, yeryüzü bodur sürede meyvelerini alacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Üçüncü çekirdeksel santral üzere düz tespiti yapılıyor

Nükleer enerjinin gelecek dönemde Avrupa’nın ve gelişmiş bir nice ülkenin temiz enerji kaynağı namına öne çıkacağına dikkati çeken Dönmez, “Akkuyu’birlikte icraat devam ediyor. Orada 4 santralci yapıyoruz. 4 reaktör 4 santralci eylemek. İlk reaktörü önümüzdeki yılın sonuna akıllıca işletmeye alacağız. Birer sene arayla farklı reaktörleri devreye alacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, Akkuyu ile başlayan Türkiye’deki nükleer erke santrallerinin Sinop ve Trakya ile bitmeme edebileceğini belirterek, “Buralarda çalışmaları bitmeme ettireceğiz. Türkiye’nin erke talebini planlama çalışması yapıyoruz. Trakya’da kayran tespiti çalışmaları devam ediyor. Biz saha tespitlerini yaparak beklenen çekirdeksel projelerin lokasyonlarını vermiş olacağız.” diyerek konuştu.

Deniz altında boru hattı çalışmaları yüzdelik 97 tamamlandı

Karadeniz’birlikte Sakarya doğal gaz sahasında çalışmaların bitmeme ettiğini tamlayan Dönmez, şunları kaydetti:

“Denizdeki boru yolu çalışmaları yüzde 97 tamamlandı. Önümüzdeki hafta içerisinde kablolama çalışmalarını tamamlayacağız. Hedefimiz 10 istihsal tesisi açmaktı, 9’u tamamlandı. Mart sonuna büyüklüğünde geçmiş gazı sisteme vereceğiz. Dizge mutfağında bunu kullanabilir hale gelecek. Karadaki icraat devam ediyor. BOTAŞ oradan sâdır gazı şebekeye bağlayabilmek üzere boru yolu çalışması yapıyor, o bile bu ay içerisinde tamamlanacak.”

Dönmez, sahada bakir irfan olabileceğine bel ederek, “Sakarya doğal gaz sahası ve Amasra’birlikte uluslararası firmalara sahanın rezerv değerlendirmesini işleyen bire bir faaliyet yürütüyoruz. Şu anda gelen avangart bilgiler oradaki bulunan rezervin elan üst cepheli güncelleneceği şeklinde. Yıpranmamış keşiflerle artış olanaklı, hem da bulunan sahadaki eskimemiş valüasyon çalışmalarıyla çoğalma tür.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli araçlar cümbüş ambarlama amacıyla kullanılabilecek

Elektrikli araçlar konusunda hep 3 bin 640 şarj istasyonunun devreye alındığını nâkil Dönmez “Burada ülküsel bekçi şu: Şehir içlerinde 25 kilometrelik alanda sunu bir iki ayrımsız istasyon, şarj noktası. Şehirler ortada yerleşimin ağırbaşlı olmadığı yerlerde de 50 kilometrelik alanda benzeri yükleme istasyonuna ihtiyaç var. Parçalanmamış çalışmalarımız üstelik bu yönde gidiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Dönmez, elektrikli araçların tıpkı çokbilmiş cihazın ötesinde zindelik ambarlama için de kullanabileceğine dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“İleride belki bu araçlar, bataryaları üzerindeyken başka amaçlarla bile kullanılabilir. Bunun üstelik çalışmalarını yapmamız geçişsiz. Sizin elinizde esasta vakit kaybetmeden anahtar yok. O araçla belki de 50 kilovat ile 100 kilovat arası depolanmış aynı elektriğiniz üstelik var. Siz sistemde gerekseme olduğunda bu aracınızla cıvıltı üstelik satabileceksiniz.”

Bakanlığın bu alanda aynı beceri faaliyet yürüttüğüne değinen Dönmez, “Biz lisanssız hareketlilik üretimi yaptırıyoruz. Evlerinizde, gelişim yerlerinizde, çatılarınızda var. Bu arabalar çoğaldıkça ruh depolama hizmeti beğenmek kanalıyla bunu birlikte sağlayabileceksiniz. Zımnında cümle dengesini çokça daha dayanabilen ayla getirmiş olacağız.” dedi.

Share: