Kimliğini Çıkartamayan 21 Yaşındaki Yurttaş: “Okula Gidemedim, Askerliğimi Yapamadım. Bu Hep Böyle mi Kalacak?”

Elazığ’de hoşur yaşta ana ve babasının ayrılması zımnında nüfusa kaydı yaptırılmayan Sulh Eprem, hayatının bir nice alanında tartı yaşadığını, başvurduğu hiçbir merciden müspet akıbet alamadığı amacıyla kıygın olduğunu söyledi. Eprem, “Gerçekte varım ama acun üzerinde namevcut görünüyorum. Okula gidemedim, askerliğim gelmiş hatta geçiyor askere gidemiyorum. Yarın özge periyot evleneceğiz. Yani bu hep böyle mi kalacak?” dedi.

Elazığ’de hararetli Sulh Eprem 21 yıldır nüfusa kayıtlı olmadan hayatını sürdürmeye çalışıyor. Eprem bir nice konuda baskı yaşadığını dile getirerek mağduriyetinin giderilmesi üzere yetkililerden arkalama beklediğini söyledi.

“ASLINDA VARIM AMMA ACUN ÜZERİNDE NAMEVCUT GÖRÜNÜYORUM”

TANITMA KARTI olmaması nedeniyle yalnız amme alım ve kuruluşlarında değil tıpkı zamanda hayallerine mülakat üzerine üstelik büyük problemlerle karşılaştığını belirten Eprem, “Aslında varım amma acun üstünde namevcut görünüyorum, hastaneye gidemiyorum, askerliğimi yapamadım, yolda polisle karşılaştığımda 2 aktarılma nezarette yatırıp ki olduğumu araştırıyorlar, işe birlikte giremiyorum bu durumdan çokça mağdurum yetkililere sesleniyorum, apotr olun” diye niteleyerek konuştu.

Eprem, defalarca kişi müdürlüğüne başvurduğu halde olumlu sonuç alamadığını, sürekli kendisine evrakların Ankara– Elazığ arası gönderildiğini fakat aynı tür tıpkı sonuca varılmadığını söyledi.

“SURİYELİLER GELDİ ONLARI BİLE YURTTAŞ YAPTILAR”

Barış Eprem şunları söyledi:

“Demincek benim annem babamın 2. eşi olduğu için ego 1 yaşındayken ayrılmışlar. Bu yaşıma büyüklüğünde on paralık görmedim, 3 buçuk sene ilk elden ölüm haberini duydum. Kimlik almama nedenleri nedir bilemiyorum beni tıpkısı köşede unuttular mı? Hani elbette desem cet vicdanına noksan benzeri öz çocuk yaşta alması gerekirken almamış.  Anneme şu çevrim gidelim zaman gidelim diyerek yapmamışlar ayrımsız makule. Sonradan elhak 15 yaşıma geldim. 15 yaşımdan beri uğraşıyorum ve şu dakika 21 yaşındayım. Elazığ İl Şahsiyet Müdürlüğü’hangi gittik. Önceki tuttular, kağıt istediler. Gittik Malatya’dan kağıt aldık, geldik. Ne dedilerse yaptık. Mızrap muayenesi, mızrap testi. Amma sonsuz olarak Ankara’ya kağıt gönderiyorlar, kağıt alıyorlar. Bugün çıkma, ferda çıkma diye kimse bizimle uğraşmıyor. Kimesne bakmıyor, durumumuzu anlamıyor. Yani ego bu Türkiye’nin vatandaşı değil miyim? Suriyeliler geldi onları üstelik vatandaş yaptılar. Azamet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Buradan İstanbul’a gittik. İstanbul’bile ablamla bu arada zat müdürlüğüne gittik, işte durumumu anlattım. Herif yemeden içmeden kafasını kaldırıp bir tane lügat etti, ‘Kardeşim biz ayrımsız molekül yapamıyoruz Allah yardımcın olsun.’  Ankara’üstelik gine bire bir nereye gitsem ‘Cenabıhak yardımcın olsun’ diyerek başlarından savdılar. Yani buna bir çözüm bulmalarını istiyorum. Okula gidemedim, askerliğim mevrut hatta geçiyor askere gidemiyorum, askere gezmek istiyorum. Yarın özge çevrim evleneceğiz. Yani bu bütün hakeza mi kalacak? Polislik tıpkı uzanım olduğunda ‘kimliğin nerede’ diyorlar. ‘Kimliğim bulunmayan’ diyorum, inanmıyorlar. 2 çağ nezarette yatırıyorlar, yeniden çıkıyoruz.

“DNA TESTİNİ KARŞILAYACAK GÜCÜM NAMEVCUT”

Ortaya koyabileceğim bire bir kimliğim namevcut. Ego buyum diyemiyorum. Kayırıcı bana dönüp diyorlar kim sen yaşamıyorsun. Türkiye’da yoksun, dünyada mahrum. Azamet büyüklerimizden müzaheret bekliyoruz. Benden DNA testi istendi, babamla beraber katışıksız babam mı değil mi diye. Benim bunu yapacak gücüm namevcut, 15 bin liralık servet istiyorlar. Benim bunu ödeyecek gücüm de namevcut. Kimliğim olmadığı amacıyla çalışamıyorum. Babam dahi müteharrik biri değil. Ailemin dahi maddesel durumu arasında. İstanbul’üstelik tayf alıyorum, klibim çıkacak. İnşallah güzel yerlere geleceğim. Ama kimlik olmadığı üzere hangi aynı işe girebiliyorum hangi öz mesleğimi yapabiliyorum. Hiçbir şekilde tıpkısı özdek yapamıyorum yani ihtişam büyüklerimizin ahali uzatmasını istiyorum bu işe.”Share: