Trakya Bölge Sağgörü Çalıştayı Kırklareli’nde yapıldı

Trakya Kalkınma Ajansı aracılığıyla Trakya Bölge Uyanıklık Çalıştayı Kırklareli’nde yapıldı.

Kırklareli Valisi Birol Ekici, bire bir otelin toplantı salonunda planlı programda, Kırklareli’nin Karadeniz’e 60 kilometre, Bulgaristan’a 177 kilometre sınırıyla İstanbul ve Avrupa arasında düz kayran haddinden fazla temas bir memleket olduğunu söyledi.

Kırklareli’nin elektrikte kayıp gizlice oranının yüzde 5 olduğunu vurgulayan Ekici, bunun çokça eke ayrımsız alamet olduğunu kaydetti.

Kentte her şeyin kayıt altında olduğunun göstergesi olduğunu dile getiren Ekici, vatandaşların tümünün toplumsal güvenlik şemsiyesi altında olduğunu dile getirdi.

“Kentte mutedil geliri tutturmuş, akıllıca, dürüst, adaletli envestisman ve yönetmenin bulunduğu benzeri şehirdeyiz” diyen Ekici, şöyle bitmeme etti:

“Trakya kendisine çokça balaban üstünlüklerimiz var, tarihimiz var, denizimiz var, kültürümüz var, seçme longoz ormanlarımız var. Tarımda Trakya kendisine Türkiye’nin yüzde 8 ürününü tığ üretiyoruz. Trakya namına topraklarımızın büyüklükleri haddinden fazla sunturlu ve pres büyüklüklerimiz Türkiye ortalamasının üstünde, sanayide de ferah bire bir yoldayız.”

Trakya’nın endüstri ve tarım alanında haddinden fazla domuzuna aynı yolda olduğuna dikkat çeken Ekici, “Kırklareli OSB’nin, büyüklüğü 505 hektar, Büyükkarıştıran OSB’nin büyüklüğü 596 hektar, Evrensekiz OSB’nin 212 hektar, bir özel OSB’miz var, onunki 65 hektar. Toplam OSB büyüklüğü. 1378 hektar.” dedi.

Sanayinin önemine aksan eden Ekici, “Sanayi olmadan yani tığ buğday üreterek, efendim ayçiçeği satarak bunları işleyip endüstri ürünü haline getirmeden gündöndü, hasım haline getirmeden sattığımız sürece biliyorsunuz ki, tarımsal nişane satan ülkeler sayı farkı 5 bin dolar milli gelire ehil. Kalkınmakta olan ülkeler aha 10 bin dolar milli gelire ehil ki biz 11-12 bin dolarları yakaladık. Ama bizim kıytırık hakeza seçme tıpkı ortamda temas tıpkısı iskân, coğrafyada 25 bin dolar, 30 bin doları yakalamamız hiçten dahi değil. Önümüzde ayrımsız fırsat, bunların dikkate alınmasını istiyorum”. şeklinde konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür Kırklareli Saylav Selahattin Minsolmaz ise Türkiye’nin Atatürk’ün koyduğu ortak hedefler doğrultusunda büyüdüğünü söyledi.

Marka kent üretilmesinin önemine değinen Minsolmaz, burada alınacak kararların 3 toprak açısında de haddinden fazla majör olduğunu kaydetti.

Trakya’nın tezelden geliştiğini anlatan Minsolmaz, şunları kaydetti:

“Türk Akımı Projesi çok makro ayrımsız proje. 937 kilometre Rusya’dan Karadeniz’in tabanından Kıyıköy’e ulaştı. Gene Azeri gazını getiren TANAP Projesi İpsala’dan ülkemize girdi. Türkiye’nin değil dünyanın sunma majör iki tane projesi buradan Türkiye, Trakya’nın sınırlarında İpsala ve Kıyıköy, Kırklareli ili sınırlarında.”

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Delimsirek birlikte, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yapılması planlanan çalışmalar için bilgelik verdi.

Konuşmaların ardından katılımcılar düşünüm alışverişinde bulundu.

Share: