“Coğrafi meni”, Tekirdağ soğanına pazarda elan çok düz anahtar

Ata tohumu ile üretilen coğrafi işaretli Tekirdağ soğanında bu sene 5 bin titrem rekolte bekleniyor.

Az düzensiz, sık dokulu, topacı mail görüntüsü, bakıra mümasil kavkı rengiyle öne çıkan Tekirdağ soğanının eylülde başlayan hasadı ilk teşrin ayının önce haftasına büyüklüğünde bitmeme edecek.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Mecnunca, AA muhabirine, Trakya’bile coğrafi bel belgesi alan 22 ürünün bulunduğunu belirterek, serencam tescili ise Tekirdağ soğanının aldığını söyledi.

Tekirdağ soğanının dede tohumu olduğunun ve geleneksel yöntemlerle üretildiğinin altını çizen Şahin, “Tekirdağ soğanı Türkiye’birlikte memleket ismi ile tescil alınan biricik soğan çeşidi. Türkiye’nin bambaşka illerinde soğanlar var amma Osmanlı’dan günümüze muktebes, ata tohumu ve geleneksel yöntemlerle üretimi yapılan Tekirdağ soğanının coğrafi belen tescilini aldık.” dedi.

Mecnunca, Tekirdağ soğanının İstanbul’un baş döndürücü restoranlarının mutfaklarında kullanıldığına dikkati çekerek, coğrafi işaretin pazara katkısının bundan sonra olacağına inandıklarını belirti.

Çerkezmüsellim köftesi, Meşhur Tekirdağ bulaması ve Tekirdağ kirazı gibi bazen mahsulat için da başvuruda bulunduklarını nâkil Delice, yılbaşına büyüklüğünde bunların üstelik coğrafi belen almasını beklediklerini kaydetti.

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal üstelik soğanın 2 bin 500 dekarlık alanda üretiminin yapıldığını anlatım etti.

Soğanın kentte 300 karı vasıtasıyla yetiştirildiğini tamlayan Öcal, “Tekirdağ soğanında 5 bin titrem rekolte bekliyoruz. Tekirdağ soğanının tohumları dede tohumudur.” dedi.

Soğan üreticisi ve tecimen Remzi Köşdere ise Tekirdağ soğanının tescillenmesinden bahtiyarlık duyduklarını kaydetti.Share: