Trabzon Hasır Bileziği serencam yıllarda dünyada daha çok tanınmaya başladı

Trabzon Hasır Bileziği son yıllarda dünyada çıktı tanınmaya başladı

Hoppadak Trabzon’da üretiliyor

Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Ulu Edip:

“Trabzon’a arpalık olan Hasır Bilezik, Kazaziye ve telkariyi daha bile geliştirip ileriye taşımamız gerekir”

TRABZON Yemeden Içmeden Trabzon’bile üretilen Trabzon Hasır Bileziği sonuç yıllarda dünyada daha çok tanınmaya ve ihraç edilmeye başlarken, Trabzon Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Mualla Yazar, “Trabzon’a has olan Hasır Kelepçe, Kazaziye ve telkariyi daha da geliştirip ileriye taşımamız gerekir” dedi.

Mücevhercilik alanında Türkiye’nin önde mevrut illeri beyninde saha düzlük Trabzon’da son yıllarda özellikle Arap turistlerin gelmesiyle birlikte Trabzon Hasır Bileziği daha birlikte ilişki görmeye başlarken ihracatta yılda tahminî 50-60 milyon dolar döviz girdisi sağladığı kaydedildi. Kuyumcular yerine bu yıl çok dolgunca aynı sezon yaşadıklarını kaydeden Yazar, “Bu yıl beklediğimizin üzerinde haddinden fazla çokça bol tıpkı hisse senedi potansiyeli oldu desek yeridir. Alelhusus Karadeniz havzasında, Trabzon’birlikte Zenci turizminin beraberinde yerli ve ecnebi turizmin eklenmesi ayrıca düğünlerin üstelik çokça olmasıyla birlikte âdeta beklediğimizin üzerinde bir mevsim yakaladık. Bundan Sonra Trabzon’un uran ile büyüyecek aynı şehir olmadığını, turizmle büyüyeceğini Trabzon’un turizmden başka şansı olmadığını görmekteyiz. Trabzon’a arpalık olan Hasır Kelepçe, Kazaziye ve Telkariyle ilgili gelişimleri daha ileriye taşıyarak turizme daha fazla taraf verebilmek hesabına uğraşlar içerisindeyiz. Kestirmece 2-3 yıldan beri Kuyumcu Şehir Projesi üzerine ağır sıklet ceht gider ettik ve işin sonuna geldik. Moloz mevkiinde Cevahirci kentimizi yapacağız, gelen turistleri orada ağırlayıp ürünlerimizi orada sergileyip satışa sunacağız. Trabzon’dan kuyumculukla ilgilendiren aracısız ihracat yapamıyoruz. İstanbul üzerinden yapmak durumundayız” dedi.

Kuyumculardan Zekeriya Tonyalı bile yaptığı açıklamada “Bu yıl, bire bir esbak yıla bakarak işlerimiz henüz etkili daha yoğundu. İstediğimiz seviyede olmazsa üstelik pandemi dönemine bakarak haddinden fazla çokça daha iyiydi. Şark Karadeniz Bölgesi olarak halkımızın altına teveccühü var. Altını bile yatırım olarak gördükleri üzere beklenti olayı her zaman yüksek. Senelerden beri üretilen Hasır Bileziğimiz var ve serencam zamanlarda telkari işi başladı. Dünyanın değme yerine özellikle Gündüz Feneri ülkelerine, Almanya, İngiltere seçkin yere Trabzon Hasır Bileziğini ihraç ediliyor. Trabzon Hasır Bileziği’nin dünyada biricik üretilen yeri burası. Tahminim yılda 50-60 milyon dolar ihraç potansiyeli var diye niteleyerek tutum ediyorum” diyerek konuştu.

Zer gramının yılbaşından önce bin 400 TL’ye çıkabileceği yönünde söylentiler olduğuna ilgi calip Tonyalı, “Altının gramı dokuz canlı. Şu anda bin lira üstünde. Ancak dünyadaki hesaplı akse nereye ulaşacağı ne antlaşma patlayacağı belli değil. Tahminimiz, aldığımız bilgilere göre yılbaşından ilk bin 200, bin 400 TL arası olma şansı yüksek görünüyor. Zer rastgele ahit karlı tıpkı envestisman” şeklinde konuştu.

Share: