Tarihi Yunak aslına uygun restore edilecek

Yozgat Belediyesi yoluyla Başçavuş Tekme Hamamı yenileme çalışmaları başlatıldı.

Yanan Isıdam olarak aşina Başçavuş Tekme Hamamı yenileme çalışmaları aslına makul tıpkısı şekilde “Tarihimize ve Kültürümüze Cemaat Çıkıyoruz” sloganı ile başladı.

Yozgat ülke merkezinde Adi Nohutlu Mahallesi’nde Başçavuş Çıkmaz ile Boğaz Çıkmaz’ın kesişim noktasında meydan kayran, 438metrekare alana sahip, kadın ve rical bölümü değişik planlanan tarihi yunak bugün hala varlığını sürdürüyor.

Çapanoğlu Süleyman Bey’in Saksı Çavuşu Halil Ağa’nın oğlu Ahmet ağabey vasıtasıyla yapılan ve 192 yıllık geçmişe sahip yapı yenileme çalışması sonrası yunak olarak faaliyetine devam edecek.

Yozgat Şehremini Fehamet Köse; Tarihi Başçavuş Tekme Hamamı, ilimiz merkezinde Adi Nohutlu Mahallesi’nde Astsubay Başçavuş Sokak ile Derbent Sokağın kesişim noktasında kayran almaktadır. Sıcak 438 m2 alana sahiptir. Çifte hamam namına nesir edilen hamamın kadınlar ve erkekler bölümü ayrımlı planlanmıştır. Vakfiye tarihinden hamamın, 1824 – 1825 tarihi dolaylarında, o dönemde Yozgat’ta aktif Çapanoğlu Süleyman Bey’in Kelle Çavuşu Halil Koca’nın oğlu Ahmet Ağabey aracılığıyla yaptırılmıştır. 15 Ağustos fiktif ile Yozgat Belediyesi aracılığıyla müteahhit firmaya saha teslimi yapılarak yenileme çalışmalarına başlandı, 8 Milyon 641 Bin 183 TL bedelle eksiltme edilen yenileme çalışmalarının tamamlanma süresi ise Ocak 2024 namına planlandığını belirtti.

Başkan Köse; “Tarihi hamamın restorasyon çalışmalarının tamamlanması ile gelişigüzel şehrimiz hem tarihi ve kültürel tıpkısı yapısına elan kavuşmuş olacak, hem tarihi yapının zaman içerisinde büründüğü incitici buut ortadan kalkacak hem de isıdam adına Yozgatlı hemşehrilerimize bakım vermeye başlayacak. Bu üzere tarihi ve kültürel öneme cemaat yapıların yeniden kazandırılması şehrimizin turistik cazibesine de müspet yönde katkı sağlayacak.

Yozgat Belediyesi namına şehrimizin kültürel ve tarihi miraslarına ehil çıkmaya, yapacağımız çalışmalarla bu yapıların şehrimize kazandırılmasına bitmeme edeceğiz” diyerek konuştu. – YOZGAT

Share: