Sorgun Çıtır Çıtır Göleti tamamlandığında 8 bin 750 dekar araziyi sulayacak

Şevket Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Lütfi Akca, Yozgat’ta inşaatı süren Sorgun Gevrek Göleti’nin tamamlandığında 8 bin 750 dekar ekincilik arazisini sulayacağını bildirdi.

Akca, yazılı açıklamasında, DSİ’nin tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden sunu faziletkâr faydayı sağlamak, musluklara dosdoğru ve içilebilir akarsu ulaştırmak, iskân yerleri ile tarım arazilerini ölçüsüz risklerine alın korumak amacıyla tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir akarsu yönetimi anlayışıyla üstelik suyun herhangi bir damlasına cemaat çıktığını belirtti.

Yozgat ve ilçelerinde DSİ’nin sonuç dönemde yapılan akarsu yapılarının artmasının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde birlikte mehabetli şan oynadığını nâkil Akca, şunları kaydetti:

“Sorgun Gevrek Göleti’nin tamamlanması ile gölette depolanacak akarsu ile 8 bin 750 dekar ekincilik arazisinin sulanması sağlanacak. Dolgu çalışmaları devam fail ve yüzdelik 90 fiziksel gerçekleşme sağlanan göletin tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile talih ekonomisine almanak 16 milyon 920 bin lira yardım sağlaması hedeflenmektedir.”

Share: