Son dakika haberleri | Familya sülale gezerek aileleri inandırma edip, çocukları okula kazandırıyorlar

YENİ eğitim tedrisat sezonunun başlamasından sonra okula gelmeyen öğrenciler üzere Dert Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla ‘Okulum Beni Bekler’ projesi başlatıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek ve öğretmenler, çeşitle sebeplerle okula gelmeyen öğrencileri belirleyip, evlerinde ziyaret ediyor. Aileleri kandırma fail öğretmenler, çocukların okula devam etmesini sağlıyor.

Balkı Milli Yetişek Müdürlüğü, okula bitmeme edemeyen öğrenciler üzere ‘Okulum Beni Bekler’ projesi hazırladı. Türlü sebeplerle eğitimine devam edemeyen öğrencileri yeniden okula kazandırmak üzere Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasar Kökrek ve öğretmenler evleri ziyaret etmeye başladı. Ziyaretlerde aileler görüşülerek inandırma edilirken, öğrencilerin okula gitmesinin önündeki mesail bile çözülüyor. Veca genelinde projenin uygulandığını belirten Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, “Bizler öğrencilerimizin tamamını okula vermek için hafta içi, hafta sonu gözetmeksizin sürekli sahada mesai yürütüyoruz. Ayrıca biliyorsunuz kim bizler günce yerine öğrencilerimizin bitmeme çizelgelerini arama ediyoruz. Tıpkısı hafta olduğunda de aileleri ziyarete gidiyoruz. Öğrencilerimize bir de çağrım var. Olur de tığ kendilerine ulaşamazsak, onlar bizlere çokça şen bire bir şekilde lüzum telefonla gerekse sosyal iletişim araçları hesaplarımızdan ulaşabilirler. Bizler tezce öğrencilerimizin evlerine her an, sorunlarını çözüp okula düşüncesiz kazandırıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

RABİA ÇELİK OKULA KAZANDIRILDIİl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Hasan Kökrek, okuluna çalmak isteyen Şinasi Ünal Kız İmam Dil Cambazı Lisesi 9’uncu dershane öğrencisi Rabia Polat’in içtimai medyadan gönderdiği tasarı üzerine merkeze 11 kilometre uzaklıktaki Aslangazi köyüne gitti. Polat’in ailesiyle görüşerek okula dönmesi yönünde ikna eden Kökrek, şu ifadeleri kullandı: “Gerçekte 10’uncu sınıfta olması müstelzim öğrencimiz, güzeşte sene ailesinin değişik nedenlerle okula göndermemesi sebebi ile bu sene tekrardan 9’uncu sınıftan bitmeme edecek. Kendisi bizlere ulaşarak okula akmak istediğini söyledi. Tığ birlikte çabucacık köyüne gelerek ailemizi görüşme ettik. Ailemizin öğrenciyi okula göndermeme gerekçelerini ortadan kaldırdık ve kızlarını okula göndermeleri noktasında inandırma ettik. Kızımız üstelik bu duruma çok bahtiyar oldu. Imdi yetişek ve öğreniminden idraksiz kalmayacak. Bizde öğrencilerimizin herhangi bir tür maddesel ve manevi ihtiyaçlarını ortadan kaldıracağız. Öğrencimiz ısrarla bacı kalkmak istediğini ve hayallerinden bizlere bahsetti. Tığ da bu hayallerini gerçekleştirmesi için öğrencimizin rastgele zaman yanında olacağız.”‘VAZGEÇMESİNLER, ÇABALAYINCA OLUYOR’Ailesinin onayıyla baştan okuluna dönecek olmanın sevincini yaşadığını tamlayan Rabia Çelik, arkadaşının telefonundan milli terbiye müdürünün toplumsal medya namına ulaştığını bildirdi. Gelecekte hemşire başlamak istediğini nâkil Polat, “Öncelikle haddinden fazla mutluyum. Zira yine okuyacağım. Antrparantez Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüzün birlikte bizlere destekleri dahi olacağı amacıyla ailem ayrımsız daha beni okuldan almayacak. Buraya köye büyüklüğünde gelip evimizde bizi ziyaret fail bilcümle öğretmenlerime teşekkür ederim. Buradan benim durumumda olan hep arkadaşlarıma sesleniyorum. Kesinlikle vazgeçmesinler. Çabalayınca gelişigüzel şey için giriyor. Çok mutluyum. Haddinden Fazla teşekkür ediyorum. Gelecekte hemşire oluşmak istiyorum. Bir Vakitler beri bu benim hayalim” dedi.’KIZIM ARTIK OKULLU’Maddi sıkıntıları sebebiyle kızları Rabia’yı okula gönderemediklerini tamlayan Dinamit Çelik, şunları söyledi: “Öncelikle başmuallim beye teşekkürname ederiz. Çıktı bundan sonra kızımız onlara hayat. Tığ bile cümle kabilinden çocuklarımızın okumasını istiyoruz. Ancak maddi durumumuz yetmediği amacıyla kızımızı okula gönderemedik. 3 kız, 1 koca çocuğum var. İmkansızlık cihetiyle çabucak banal kızım okula gidiyordu. Ama bugün iyi olsunlar buraya kadar geldiler ve sorunumuz çözüldü. Kızım artık okula gideceği üzere çokça mutluyuz.”KARDEŞLER OKULA KAVUŞTURULDU

Polat ailesine teşekkürname ederek değişik hediyeler veren Kökrek ve beraberindeki öğretmenler, daha sonraları merkeze kısaca 22 kilometre uzaklıktaki Kocataş köyüne gitti. Semerkant Mesleksel ve Teknik Rum Lisesi 10’uncu sınıf öğrencileri Yusuf ve Şanlı Ayyıldız kardeşlerin esas babasıyla görüştü. Kökrek ve öğretmenler muhtelif nedenlerle 2 yıldır okula gelmeyen öğrencilerin ailesini inandırma ederek onları üstelik okula kazandırdı.Share: