Tescilli “Yalova aronyası”nın üretimini tasarruf etmek üzere hasat şenliği yapıldı

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce aronya üretiminin artırılması amacıyla hasat şenliği düzenlendi.

İlyasköy mevkisindeki bahçede gerçekleştirilen şenlikte, Türk Nişancı ve Marka Enstitüsünce “Yalova aronyası” adıyla coğrafi belen tescil belgesi verilen sonuç, hasadının peşi sıra katılımcılara izzetüikram edildi.

DÜRÜST Tümen Yalova Saylav Ahmet Büyükgümüş, programda yaptığı konuşmada, Yalova aronyasına coğrafi meni alınmasının kendileri amacıyla eleştiri öneme erbap olduğunu söyledi.

Sabık sene bunu başararak ürünün markalaşmasını temin edecek önemli tıpkı etap attıklarını belirten Büyükgümüş, “Deminden inşallah hedefimiz bu coğrafi meni kapsamında üretilen ürünleri piyasayla buluşturabilmek.” dedi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Suat Parıldar ise Yalova’da önceki aronya bahçesi tesis edilmesinin arkası sıra 5 yıl geçtiğini dile getirdi.

Bugün ülke genelinde 140 çiftçinin 390 dekar alanda aronya ürettiği bilgisini veren Parıldar, şöyle konuştu:

“Yalova’nın tarım alanları birkaç ama değerlidir. İlimizin tarım parsellerinin yüzde 72,5’i 5 dekar ve altında büyüklüktedir. Bu sebeple vahit alandan melfuf değeri efdal ürünlere öncelik verilmektedir. Aronya de bu ürünlerden biridir. Aronyanın ülkemizde ve ilimizdeki hikayesi 2012 yılında başlatılan uyarlama çalışmaları ile başlamış, çiftçi şartlarında denemelerine İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından 2017 yılında İl Özel İdaresinin destekleri ile kurulan ilk tanıtım gösterisi ile tevessül verilmiştir. 2021 yılında dağıtılan fidanlarla 160 dekar bakir bahçe yapılış edilerek projeli yerine 289 dekara, toplamda ise kestirmece 390 dekara ulaşılmıştır. Geçen yıl oluşturulan 160 dekar aronya bahçelerimiz henüz semere verecek yaşa gelmemiş olup bunun haricindeki kısaca 230 dekar alanda ürün hasadına başladık. 2020 yılında 7-8 tonluk bire bir rekolte elde edilmişken bu üretim rakamı 2021 yılında tahminî 27 titrem gerçekleşmiş olup, 2022 yılında 40 tonun üzerinde rekolte beklemekteyiz. Bahçelerimiz tamam verime geldiklerinde yaklaşık 400 titrem işaret alınabilecektir.”

Çiftçilere organik istihsal sertifikası dahi sunulan şenliğe, Yalova Valisi Yaşamış Erol, hava yöneticileri ve üreticiler katıldı.

???????

Share: