Çin Dışişleri Bakanı, Global Kalkınma İnisiyatifi’nin Bakanlar Toplantısına Riyaset Etti

NEW YORK, 21 Ilkgüz (Xinhua) — Çin Izzet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Salı haset ABD’nin New York kentinde gerçekleştirilen Toptan Kalkınma İnisiyatifi (GDI) Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı’na riyaset yaptı. Mürekkep Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in bile videoteyp tarafından seslenme ettiği toplantıya kestirmece 40 ecnebi nazır ile uluslararası çalım başkanı katıldı. Wang, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ni ortaya koymasından bu yana 100’den fazla ülke ile aralarında BM’nin birlikte bulunduğu bir nice arsıulusal kurumun inisiyatife desteğini dile getirdiğini ve 60’ın üstünde ülkenin de GDI Yâran Grubu’na katıldığını söyledi.

“Kadro, el birliği, işbirliği ve eş kalkınma için yüce benzeri ciddi haline geldi” diyen Wang, GDI’nın benzeri zamanda BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma amacıyla 2030 Gündemi’nin uygulanmasına dair kuma müzakerelere yönelik deli dolu bire bir hava haline geldiğini de sözlerine ekledi. Wang, “Haziran ayında Küresel Kalkınma Üzerine Ense Düzem Diyalog’a riyaset fail Cumhurbaşkanı Xi, Çin’in GDI’yı infaz etmek üzere aldığı 32 kocaman önlemi duyurdu ve kalkınmayı uluslararası gündemin merkezine baştan bildirmek ile 2030 Gündemi’nin uygulanmasını hızlandırmak namına güçlü aynı enerji temin etmek amacıyla gayrı ülkelerin liderleriyle alay malay çalışarak faal tıpkı ivme sağladı” dedi. Dışişleri Bakanı, Çin’in BM’nin kalkınma ajanslarıyla alay malay mühim sinerjiyi güçlendirmeye ve 2030 Gündemi’nin uygulanmasında yedi hamle elan kovmak üzere Yâran Grubu’ndaki başka ülkelerle gelişigüzel çalışmaya hazır olduğunu bile tabir etti. Detaylara bakıldığında, Çin ve Yâran Grubu’ndaki gayrı ülkeler GDI projeler havuzundaki önce 50 projeyi açıklayacak. Bu projeler, yoksulluğun azaltılması, besin güvenliği ve sanayileşmeyi, gıda üretiminin desteklenmesinde hususi tıpkı çalışmayı doğacak taşımayı, Toptan Saf Enerji İşbirliği Ortaklığı’nı desteklemeyi, “Fikirli Gümrükler, Akıllı Sınırlar, Akıllı Bağlantılılık” üstüne işbirliğini geliştirmeyi, toptan tıpkısı dijital eğitim ittifakı başlatmayı, Arsıulusal Hint Kamışı ve Rattan Organizasyonu ile kolektif şekilde Bambunun Plastiğin Namına Getirilmesi İnisiyatifi’ni kurmayı ve Çin’in Son Teşrin 2021’bile fırlatılan SDGSAT-1 uydusundan elde edilen verileri dünya ile paylaşacağını duyurmasını içeriyor.

Wang, tıpkı zamanda uluslararası topluma birlikte GDI’yı gelecek taşımak üzere eş ceht teşhir, bu bağlamda daha ferah işbirliği ve verimliliği sübvansiyon, BM kalkınma sisteminin önderlik rolünü güçlendirmeyi dahi içeren üç maddelik öneriyi öne çıkarma, kapsamlı danışmayı, eş ulama ve paylaşılan faydaları terviç ve hikmet ile gücü kuma havuzda cem ile kapsayıcılık ve eş gelişimin destekçiliğini yapma ve toptan kalkınma ortaklıklarını gine canlandırma çağrısı yaptı. “Çin, kalkınma fırsatlarını dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle paylaşmaya ve eksiksiz yabanlık için kuma ongunluk kaydetmeye bitmeme edecek” diyen Wang, ülkenin GDI’nın uygulanmasını isteklendirmek ile insanlık amacıyla eş geleceğe daha ongun tıpkı topluluğu ortak şekilde kurmak yerine başka gelişmekte olan ülkelerle gelişigüzel akva şekilde duracağını üstelik sözlerine ekledi. Wang, Çin hükümeti yerine global ekilebilir arazi ve orman verileri birlikte dahil tevessül etmek için küresel sürdürülebilir kalkınma üzere BM’ye altı fen seti dahi sundu. Xi’nin vizyonundan övgüyle bahseden Guterres ve toplantının katılımcıları, Çin’in 32 ameliye önlemini ve GDI projeleri havuzundaki önce proje partisinin yayınlanmasını memnuniyetle karşıladı. Katılımcılar, uluslararası toplumun dayanışma ve koordinasyonu güçlendirmesini, çokça taraflılığı desteklemesini, kalkınmanın asıl görevine odaklanmasını, kazançlı toparlanma ve eksiksiz transformasyon ile kalkınmayı gerçekleştirmesini, adaletli tıpkısı kalkınma ortamı yaratmasını ve gıda ile enerji güvenliğinin beraberinde ilkim değişikliği üzere eş zorluklarla elan bereketli başa çıkmasını beklediklerini dile getirdi. Derinti sonrasında, tüm tarafların temsilcileri, GDI’yi desteklemenin yollarını ve ilkelerini daha da netleştirmek amacıyla matbuat açıklamaları dahi gerçekleştirdi.

Share: