Sivas gündem haberleri: İbb’nin Desteğiyle Yapılan Sivas Divriği Otogarı Hizmete Açıldı. İmamoğlu: “Bu, Kerem Kurumlarının Bütçe Dayanışmasıdır”

Sivas’ın Divriği ilçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) maharet ve proje desteğiyle çağdaş bir otogara kavuştu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Tığ, elden Türkiye’nin 16 milyonluk aynı şehri olarak, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin temas noktasından, kapımızı çalan seçme belediyeden, rastgele kurumdan mevrut isteklere kategorik yanıt vermeye gayret ediyoruz. Evvel, Gümüşhane’birlikte Mustafa Etkin Veri ve Hanek Merkezi isimli çokça nadir bire bir okulu hizmete geçirdik ve Milli Terbiye Bakanlığımıza kişi ettik. Yani devletimizin aynı kurumu, esasen devletimizin eksantrik tıpkısı kurumuna ulama sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, kendi işini boşlama etmeden, milletiyle beraber bu hizmetleri paylaşma işidir” dedi.

İBB’nin katkılarıyla tamamlanan Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi hizmete girdi. Terminalin açılışı amacıyla düzenlenen merasim, CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Divriği Belediye Başkanı Hakan Asuman, Divriği Kaymakamı Yakup Papaker ve kaymakamlık halkının katılımıyla gerçekleştirildi.

İBB Başkanı İmamoğlu, törende yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“DİVRİĞİ VE SİVAS’A 16 MİLYON İNSANIN SELAMINI GETİRDİM: Divriği’nin domuzuna insanlarına, Sivas’ın adamakıllı insanlarına, tek de yabancı olmadıkları İstanbul’un 16 milyon insanından selam, görelik ve utanmak getirdim. İBB’nin, Türkiye’nin seçme belediyesine, kardeş şehremaneti duygusuyla bağlıdır. Bu bağımlılığımızın tanımı; ülkesini, yurdunu, milletini sevme duygusudur. Bizim bağlılığımız, bu topraklardaki birliğimize olan, beraberliğimize olan, Cumhuriyetimize olan ve ulu alemdar Atatürk’e olan bağlılığımızdır. Divriği önce çağlardan bugüne uzanan kadim benzeri geçmişe cemaat. Kurtuluş Savaşı, balaban tıpkı mücadeleydi. Bu mücadelenin genişlik sancak şehirlerinden birisi, Atamızın tam 108 zaman yaşadığı Sivas’tır. ve Sivas’ta özellikle kurtuluş mücadelesinde cephede uğraş veren, hayatını feda eden şehitlerimiz ve sonrasında hayatını kaybeden gazilerimizi minnetle anıyoruz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin ruhları hayat dolu olsun. Ama bir bile hesaplı mücadelesi vardı. O dönemde bile, bu domuzuna şehrin kızıl cevherlerini üreterek, halas mücadelemize iri katkı sunan Divriği halkının evindeyiz. Yani esasta yeryüzü yumruk günlerinde, kurtuluş mücadelesinde Atatürk ve zırh arkadaşları ile bu ülkeyi ayağa kaldıran değerleri üreten insanların içerisindeyiz. Onun üzere gururluyum, onun için mutluyum.

41 MADENCİ VATANDAŞIMIZI KAYBETTİĞİMİZ O ACI OLAYDAN ÖTÜRÜ HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN DİYORUM: Divriği tıpkı beyaz zehir şehridir. Ben, bilcümle maden çalışanlarına, maden işçilerimize selamlarımı gönderiyorum. Saygılarımı gönderiyorum. Bu vesileyle, acısını bibi zihayat bire bir biçimde yaşadığımız 41 madenci vatandaşımızı kaybettiğimiz o keder olaydan çevre, hepimizin başı iyi olsun diyorum. Eroin işçilerimizin ruhları handan olsun. Ailelerine sabır diliyorum. Cenabıhak, herkesi korusun. Tedbirsiz olmamak geçişsiz. Bu garip düzentileme ortamlarında hepimiz mesulüz. Uray başkanları, kamu yöneticileri, bu zümre işletmeleri işleten çekicilik ve kuruluşlar, hareket ve işçi güvenliği hepimizin ana sorumluluğudur.

HEYECANIMIZ HİÇ DİNMEDİ, DİNMEYECEK: 2023 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ikinci yüzyılı yaşanmaya başlayacak. Ülkemizin ikinci yüzyılına coşkuyla ve bütün birlikte çok iyice günlere baliğ olmak yerine şişman tıpkısı mücadelenin içerisinde olacağız. Heyecanımız tek dinmedi, dinmeyecek. Hepimiz, özellikle demokrasi mücadelesinde elbette muadele yaptığımızı bilcümle gelişigüzel ortaya koymuş insanlarız. Kıytırık önümüzdeki yüzyıla haddinden fazla sorumluluğumuz var; özellikle çocuklarımız ve gençlerimize. Onun için biz, elden Türkiye’nin 16 milyonluk benzeri şehri namına, kendimizi oraya sorumlu hissetmiyoruz. Türkiye’nin gelişigüzel noktasından, kapımızı araklayıcı temas belediyeden, herhangi bir kurumdan gelen isteklere nasıl cevap vermeye mücahede ediyoruz. Geçmiş, Gümüşhane’da Mustafa Deli Dolu Bilgi ve Laf Merkezi isimli haddinden fazla nadir bir okulu hizmete geçirdik ve Milli Eğitim Bakanlığımıza hayat ettik. Yani devletimizin tıpkısı kurumu, tekrar devletimizin bambaşka tıpkı kurumuna ulama sundu. Bu, bütçe dayanışmasıdır. Bu, öz işini boşlama etmeden, milletiyle beraber bu hizmetleri paylaşma işidir.

HAKAN BAŞBUĞ DİYOR Kİ ‘DİVRİĞİ’DE YILDA 500 BİN TURİST AĞIRLAMAK İSTİYORUM’, İNŞALLAH BAŞARACAK: Mimarisi buraya makul ve işlevselliğiyle Divriği’nin geçmişinden bugüne, bugünden yarınına haddinden fazla hususi hizmetler sunacak hem terminal ihtiyacını karşılayacak hem vatandaşlarımızın vürut-gidişlerindeki, infirak ajanda ya birlikte bire bir geliş noktası olacak. Ama bire bir zamanda, kadın emeği üzerinden ayrımsız bakım alanına dönüşecek. Melik Başbuğ diyor ki ‘Ego, Divriği’birlikte yılda 500 bin gezici ağırlamak istiyorum. İnşallah başaracak. Bu, binlerce almanak tarihe eş Divriği’nin hakkıdır. Bu güzel kavuşmalarda görk oynayan ve faaliyet veren bütün arkadaşlarıma teşekkürname ediyorum.”

“GENÇLER OKUL İSTEDİ, İMAMOĞLU, 2023’TE, İKTİDARIMIZDA KESINLIKLE SİZİN SORUNUNUZU ÇÖZECEĞİZ”

İBB Başkanı İmamoğlu, konuşması sırasında kendilerinden okul talip gençlere dahi “Gençlerimiz okul istiyor. Okul sorunları var. Sevgili çoluk çocuk, ben, böyle benzeri umu gelince gaza gelip, mikrofondan ‘Verdik, gitti’ diyenlerden değilim; onu söyleyeyim. Ama sizin okul ihtiyacınızı duyduk. Buna çalışacağız. İstanbul yerine, elbette yardım sunarız, ona bakacağız. Ama 2023’te, iktidarımızda nasıl sizin sorununuzu çözeceğiz” dedi.

BELEDİYE BAŞKANI VE KAYMAKAMDAN “OTOGAR” TEŞEKKÜRÜ

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin yapımına verdiği katkı ve destekten periferi İBB Başkanı İmamoğlu’na teşekkürname fail Divriği Şehremini Kağan Asuman ise “Divriği’nin kardeş belediyesi adına bize topluluk geçmek, bizi uymak çokça özel aynı şeydi benim amacıyla” dedi. Asuman, iznini yarıda kesip açılışa katılan Divriği Kaymakamı Yakup Papaker’e bile özel olarak teşekkürlerini sundu.

Kaymakam Papaker üstelik duygularını, “Icap merkezi yatırımlarla gerekse yerli yatırımlarla her güzeşte sene henüz de gelişen ve güzelleşen ilçemiz, kullanılmamış terminal binasının hizmete açılmasıyla ahenkli ve dosdoğru kentleşme yolunda makro benzeri kadem atmış olacak” sözleriyle dile getirdi.

Konuşmaların ardından Torun, İmamoğlu, Gök, Papaker, CHP milletvekilleri Servet Ünsal ve Ahmet Kayaç, Kartal Şehremini Gökhan Yüksel ve Kadıköy Şehremini Şerdil Dara Odabaşı eliyle kesilen kurdeleyle, Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Dirim Merkezi hizmete girdi.

KADILARIN HALK EMEĞİ ÜRÜNLER SATILACAK

Divriği Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Yaşam Merkezi’nin 7 bin 500 metrekare alan konusunda kurulduğu bilgisi paylaşıldı. Sunulan bilgilere bakarak, otogar çevresinde inşa edilen 8 dükkanda, Divriğili kadınlar yoluyla üretilen mahsulat satılacak.

Share: