Şırnak haberi | Şırnak Azamet Hastanesi’nde benzeri önceki: Tutkun yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

Şırnak Çap Hastanesi’nde aynı evvel: Vabeste yöntemle akciğer ameliyatı yapıldı

ŞIRNAK – Şırnak Heybet Hastanesi’nde yapılan ameliyatla şanlı ayrımsız başarıya imza atıldı. Sine Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan, hastanede ilk defa tutkun yöntemle akciğer ameliyatı yaptı.

25 yaşındaki Serhat Artuç, tekrarlayan soluk darlığı rahatsızlığıyla Şırnak Fehamet Hastanesi’ne başvurdu. Hastanın bütün tetkiklerini fail Op. Dr. Sezer Aslan, Artuç’u bambaşka ayrımsız illa irsal etmek hesabına hastanede bu ameliyatı kendisi yapmaya değişmeyen verdi. Hastayı, Uniportal VATS denilen vabeste yöntemle faaliyetler eden Op. Dr. Sezer Aslan, Şırnak Oran Hastanesi’nde tıpkı prensip imza attı.

Hasta Serhat Artuç, Op. Dr. Sezer Arslan amacıyla, “Allah razı olsun, Ellerine esenlik” ifadelerini kullandı.

Bağır Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Sezer Arslan ise, “Hastamız bize 2 ahit ilk soluk darlığı şikayetiyle geldi. Pnömotoraks dediğimiz (Akciğer gelgel kaçağı) şikayeti vardı. Bunu tomografi ile tayin ettik. Bu hastalığın ameliyatını Şırnak Azamet Hastanesinde yapabileceğimizi hastalanmış ve yakınlarına bildirdik. Henüz önce bu garip hastalar iller ortada sevkler ile bambaşka illere gidiyorlardı. Tığ sine cerrahi ekibi namına günümüzün sunu edimsel operasyon tekniği olan Uniportal VATS tekniğiyle yani 3 santimlik biricik keşiden hastamızın ameliyatını yapmış bulunuyoruz. Bu ameliyatın avantajı, sarih ameliyatlara bakarak hem balkı yerine, hem üstelik kozmetik yerine çokça mebzul yanıtlar alıyoruz. Hastamız iki dönüş içerisinde evine taburcu olacak” dedi.

“artık bu cins ameliyatlar Şırnak Çap Hastanesinde yapılacak”

Normalde büyük merkezlerde yapılabilen tıpkısı cerrahi müdahale olduğunu rapor fail Op. Dr. Sezer Aslan, “Şırnak’a geldiğimizde altyapı namına, ustalık olarak bu ameliyatların yapılabileceğini gördük. Bundan sonrada bu format ameliyatlarımıza da devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: