Şanlıurfalı emekli esnaf, 20 yıldır maraton koşuyor

Şanlıurfa’bile zor esnaf 70 yaşındaki Mehmet Lale, 20 yıldır büyüklük genelinde maratonlara katılıyor.

Karaköprü ilçesinde oturan ve otomotiv parçaları satan Mehmet Lale, 50 yaşından sonradan atletizme başladı. Lale, başta İstanbul Maratonu atılmak için ülkenin farklı site ve ilçelerinde planlı maratonlarda koşuyor.

Şimdiye büyüklüğünde ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde eden Lale’nin hedefi ise kategorisinde değerli madalyalar kazanmak.

Lale, gelişigüzel çağ eğlenceli namına evvel 20 kilometre koşusunu yapıyor ardından iş yerinde çocuklarıyla bu arada aldatmak mücadelesini sürdürüyor.

“5 kere İstanbul Maratonu’na katıldım”

Mehmet Lale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşıtlarının çoğunun sporla uğraşmayıp kahve köşelerinde ilk kânun geçirdiğini söyledi.

Sağlıklı kalmanın yolunun sporda geçtiğini anlatan Lale, baran, balçık kar şita demeden koşmayı sürdürdüğünü tabir etti.

Lale, çalışmanın ve koşmanın yaşının olmadığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“5 el 42 kilometrelik İstanbul Maratonu’na katılmışlığım var. Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Sazak, Mardin ve bölgenin ilçelerinde 15-20 kilometrelik koşulara birlikte katılıyorum. 20 senedir koşuyorum, 120 kilodan spor yapa yapa 75 kiloya büyüklüğünde düştüm. Türkiye genelinde maratonlarda ikincilik ve üçüncülüklerim var. Henüz birinciliğim olmadı inşallah o birlikte geçenlerde evet. Kızıltepe ve Suruç ilçelerinde düzenlenen maratonlarda ikincilik elde ettim. Şüheda üzere 5 yıl İstanbul’de 42 kilometre koştum. ‘İstanbul Maratonu’nu gaziler ve şehitlere ödül olsun’ diyerek koştum onlara ödül ettim.”

“Spor gailesiz ve ruhlu tutuyor”

Akranlarına üstelik spor yapmalarını başvuru eden Lale, “Spor fail hastaneye gitmez, insana haddinden fazla faydası var. Hararetli kalıyorsun. Yoksa hastane veya kahvehane köşelerinde kalır hastalığını beklersin ama spor insanı tamamıyla ateş parçası ve genç tutuyor. Cenabıhak kısmet ederse ömrüm yettikçe 5-10 yıl henüz koşarım diyerek düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Share: