ŞANLIURFA – Saydam Tabaka nakli olan hastalara eğitim verildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde kornea nakli olan hastalara özen edilmesi gereken hususlarla ilişkin eğitim bilimi verildi.

Hastanenin konuşma salonunda düzenlenen toplantıda, benzeri müddet önce saydam tabaka nakli olan hastalar bire bir araya geldi.

HRÜ Hastanesi Ayn Hastalıkları Ana Veri Dalı Başkanı Doç. Dr. Uca Şimşek, yoluyla hastalara nakil sonrası yapılması gerekenler üzerine bilgiler verildi.

Hastaların sorularını cevaplayan Balkır, tedavinin güdük sürmesi üzere çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Doç. Dr. Uca Parıltı, yaptığı açıklamada, rüyet kaybı tüvana kişilerin tedavisi için kornea naklinde çekmek için bire bir müddet önce kornea bankası kurduklarını söyledi.

Saydam Tabaka bankasının arızi müşahede kaybı ruhlu kişilerin sağlığına kavuşması üzere makro olduğu tamlayan Şimşek, bir süre evvel başladıkları ameliyatlarda 10’uncu hastaya kalburüstü tıpkı şekilde saydam tabaka nakli yaptıklarını kaydetti.

Ameliyatın ardından hastalara eğitimler verdiklerini anlatan Balkır, şöyle konuştu:

“Saydam Tabaka nakli dünyada genişlik haddinden fazla yapılan ve arz haddinden fazla başarı sağlanın operasyonlardır. Toplumumuz özellikle toplumumuz nakli şöyle algılıyor asude hastanın gözünü çıkarıp başkasının gözünü takıyormuşuz kadar bir düşünceye eş, bu tamamen falsolu ayrımsız karın anca ayrımsız şey bulunmayan. Bizler aktarım dediğimiz işlemi ayrımsız saatin camını değiştirir kabil yapıyoruz. Hastanın slayt dokuları değiştiriliyor. Sonuçlar gayet gür ve başarılı. Topluma diyoruz ki evde karanlıkta kalmayın böyle tıpkı ihtiyacınız varsa korkmayın cesur olan tığ yanınızdayız. Hastanemizde 10’uncu nakli başarıyla yaptık. 2 yıllık çalışmanın arkası sıra burada ilk defa ayn bankası kurduk. Hedefimiz bu yıl 70 aktarım akdetmek ekibimiz iyi bu başaracağımıza inanıyorum. Bizlere bu imkanları sunan HRÜ Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik ve hastanemizin Başhekimi Ahmet Güzelçicek’e çok teşekkürname ediyoruz.” dedi.

HRÜ Hastanesi Sertabip Ahmet Güzelçiçek da hastanede Doç. Dr. Uca Şimşek’in öncülüğünde tıpkısı ilki başarmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Hastanenin benzeri çokça alanda bölgenin ihtiyaçlarını karşılayama bitmeme ettiğini vurgulayan Güzelçicek, “Bire Bir müddet ilk hastanemizde kornea bankasını kurduk. Bankamız hoppadak ilimize değil, nahiye illerden mevrut hastalara de düş oldu. Hastanemizde 10’uncu naklimizi yaptık, bu sayıyı artırarak ilerliyoruz. İnanıyorum kim yıl sonun kadar bu sayıyı 100 ulaştırırız. Başarıla bire bir ekibimiz var. Onları bire bir öğün henüz kutluyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Kornea nakli olan 60 yaşındaki Sapha Biter üstelik tafsilatlı yıllar müşahede zorluğu yaşadığını, ameliyatın peşi sıra gine müşahede başladığını belirterek ameliyatta emeği geçenlere teşekkürname etti.

Share: