Afyon veri: Çay tiryakilerini sevindiren vukuf

Öz tiryakilerini sevindiren haber

Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Fatih Polat:

“Günde iki yahut henüz aşkın fincan yağız çay içenlerin apansız ölüm riski içmeyenlere bakarak yüzdelik 9 ila yüzde 12 oranında elan düşük”

“Yağız çay ani ahiret yolculuğu riskini azalttığı ile alakalı kırıcı veriler var”

“Tiryakileri aldırmaz çaylarını yudumluyabilirler”

TRABZON – Siyah çayın adam sağlığı üstünde müspet etkilerinin olduğu günde iki veya daha fazla fincan yağız öz içenlerin anide ahiret yolculuğu riskinin içmeyenlere bakarak yüzdelik 9 ila yüzde 12 oranında elan düşük olduğu belirtildi.

Özel İmperial Hastanesi Bevliye ve Fitoterapi Uzmanı Opr. Dr. Ömer Fatih Polat, ülkemizde yağız çayın çokça çokça tükeltildiğini ve alelhusus yağız öz tiryakilerinin olduğunu hatırlattı. Çay tiryakilerinin çaylarını yudumlarken zihinlerini bilcümle “Çokça öz içiyorum, acep bu durum sağlığım açısından yoğun mi?” kadar soruların meşgul ettiğini anlatım fail Polat “Öz, acun çapında en kalın tüketilen içecekler arasında. Çin ve Japonya kadar yeşil çayın pop olduğu yerlerde yapılan tetkikat yeşil çayın afiyet yararlarını alelhusus yeşil öz tüketenlerin ölüm oranlarındaki düşüklüğünü gösterilmiştir. Bu beniz komik sonuçlar araştırmacıları siyah çaya üstelik yöneltmiştir. Yağız çay içmenin sağlığa bir nice faydası olduğuna dair raporlar genellikle yeşil çayın birkaç içildiği bölgelerde mamul olsa da çalışmalarda hem noksan hem de henüz çok adına tüketildiği yerlerden elde edilen verilerde çatışık sonuçlar belirleme edilmiştir. Bu boşluğu kaldırmak üzere yağız çay tüketiminin hoşgörülü hele ‘ikindi çayı’ geleneğinin olduğu Bir Krallık’ta öz tüketiminin ahiret yolculuğu oranları üzerine etkisi araştırıldı. Bu faaliyet, 2006’dan 2010 yılına kadar ‘UK Biobank’ adlı serbest ayrımsız kohort çalışmasına katılan muallel milyon sevimli ortada gerçekleştirildi. Çalışmaya katılanların yüzdelik 89’u ilkokul çayı içtiklerini da belirtmiştir. Say bize siyah çayın pattadak ölüm oranlarında azaltmayı sağladığını göstermiştir” dedi.

Ölüm riski içmeyenlere bakarak daha düşük

“İçilen öz miktarı ile gürpedek ölüm ortada tıpkı alışveriş bulunabilmiş mi?” sorusuna Polat, “Bulgular anca gösteriyor ki; günde iki yahut daha aşkın fincan siyah öz içenlerin apansız ahiret yolculuğu riski içmeyenlere bakarak yüzdelik 9 ila yüzde 12 oranında daha bağan. Öyle ki; Annals of Internal Medicine’birlikte yayımlanan çalışmaya göre içilen öz fincan sayısına göre fücceten ahiret yolculuğu amacıyla tehlike oranları dahi belirtilmiştir. Temsil; 1 fincan için 0.95, 2-3 fincan için 0.87, 4-5 için 0.88 fincan, 6-7 fincan amacıyla 0.88, 8-9 fincan üzere 0.91 ve 10 veya elan aşkın fincan için 0.89. Bunun beraberinde bu çalışmada öz somurmak ayrıca kardiyovasküler hastalık, iskemik duygu hastalığı ve felç kabilinden hastalıkları azalttığı birlikte belirleme edilmiştir. Böyle degaje çaplı bir çalışmada siyah çayın amansız hastalık üstüne etkisi insanların aklına gelebilir. Zira kısıtlı sayıda çalışmalarda yeşil çayın amansız hastalık hastalıkları tedavilerinde artı etkileri olduğu bilinmektedir. Fakat bu çalışmada yağız öz tüketimi ile amansız hastalık ölümleri ortada benzeri ahzüita bulunamadığı kabil, bozukluk ayrımsız veriş gözlemlenemediğine dayalı net bir cevap dahi belirleme edilememiştir” diye konuştu.

“Yağız öz anide ahiret yolculuğu riskini azalttığı ile müntesip ağır sıklet tıpkısı veriler var”

İngiltere’bile yapılan tıpkısı çalışmada yağız öz içenlerde ansızın ölüm riskini azaldığı yönünde veriler elde edildiğini anlatım eden Polat, “İngiltere’bile yapılan aynı çalışma var, kestirmece sakat milyon koca üzerinde mamul aynı çalışma. Illet İngiltere berceste, zira İngiltere’de 5 çayı var, insanların öz alışkanlıkları var. Bu çalışmaya katılan muallel milyon insanın yüzde 80’nin üstünde kişilerin 5 çayı içenlerde, ikinci çayı içenleri çalışmaya almışlar. Çıkan son, siyah çay larpadak ahiret yolculuğu riskini azalttığı ile alakadar yavaş bire bir vukuf elde ettiler. Kısaca yüzde 9-12 ortada yağız çay içiminde ölüm riskinde benzeri tenakus var. Bu riziko fincan evet dahi boduç sayısı arttıkça düşüyor ama tıpkısı yerden sonradan ayrımsız seviyeye geliyor ve o seviyenin üstüne çıkmıyor. Yani yüzde 12-13’nin üzerine çıkartamıyorsunuz. Demlik demlik çay içelim bu işi azaltalım düşüncesi akla yatkın değil. 10-12 bardaktan, fincandan bilahare bundan sonra ölüm riskinde tıpkısı adilik belirleme edilmiyor” ifadelerini kullandı.

“Çay, oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinmektedir”

Çayın oksidatif stresi ve iltihabı azalttığının bilindiğini kaydeden Çelik, “Çay tüketimiyle ait varsayılan takı mekanizmasının, içerdiği ‘polifenoller ve flavonoidler yani kateşinler sayesinde olmaktadır. Bu sekonder bileşikler sayesinde çay oksidatif stresi ve iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bu da damar yapılarında endotel fonksiyonunu iyileştirdiği çalışmalarla gösterilmiştir.Bu himmet, çay içmenin strateji döneminde ölüm riskini aracısız azalttığını kesin adına kanıtlayamıyor. amma velakin, bu bulgular çay içenlere çekinmezlik vermekte ve siyah çayın mıhlı bire bir diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular bize çay tiryakilerine garanti verebilirken, sonuçlar insanların öz içme alışkanlıklarını değiştirmesi yahut çay tiryakisi olması gerektiğini da göstermemektedir. Çayın sağlık üzerine etkisi genellikle bileşiminde kâin sekonder bileşikler yerine adlandırılan fitokimyasallar ile ilişkilendirilmektedir. Çay üretim aşamasında mayalanma işlemi, siyah öz içeriğinde kâin biyoaktif bileşenleri yeşil çaya göre çeşit ve miktarlarında tebeddülat oluşturmaktadır. Aslında çay kateşinleri antioksidan etkinlik ile obezite, şeker hastalığı, kardiyovasküler emraz ve amansız hastalık gibi hastalıkların önlenmesine katkıda bulunduğu, bire bir zamanda bu bileşenlerin antiviral, antibakteriyel ve nörolojik hastalıklara cebin yardımcı etkileri olduğu belirtilmektedir” dedi.

Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını müspet yönde koruduğu tespit edildi

Yağız çayın, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde koruduğunu dahi kaydeden Çelik, “Yağız çayın içerdiği polifenoller nedeniyle esasen dokuz canlı haddinden fazla aza ve doku faydası olduğuna dair hücresel ve hayvan deneyleri var. Temsil; ayvaz tenasül sistemi ile böbrek ve uykuluk fonksiyonları üzerindeki etkileriyle ilgilendiren farelerde yapılan çalışmalarda yağız öz, er suyu canlılığını, atmık hareketliliğini artırdığı ve er suyu yapısında bir iki dahi olsa salah sağladığı tespit edilmiştir. Uykuluk ve böbrek fonksiyonlarını olumlu yönde koruduğu belirleme edilirken hormonlar üstünde etkisi görülmemiştir. Akıbet namına siyah çay sağlıklıdır” diye niteleyerek konuştu.

Öz tiryakilerinden Işıklı Aydoğdu, günde 15-20 çamçak çay içtiğini ve şuana kadar tek zararını bile görmediğini belirterek “Günde 15-20 çamçak öz içiyorum. Zararını hiç görmedim tek birlikte aynı sıkıntım olmadı çokça birlikte abat uyuyorum. 2015 yılında kanser oldum bu zamandan beri birlikte yaşıyorum bunu birlikte çaya bağlıyorum. Hastalığımı öz sayesinde yendiğime inanıyorum. Herkese dahi diyorum ego çaydan beis görmedim.75 yaşındayım 60 yıldır hiç çaysız durmam. Öz içmedim mi sürekli başım ağırır çay içtiğim ant başımın ağrısı bedii” derken, çayın faydası olduğuna inandığını tamlayan Fevzi Orhan üstelik “Çayın faydası olduğuna inanıyorum. 81 yaşındayım kendimi bildim bileli öz içiyorum. Çayın hiçbir zararını görmedim çayın yarayışlı olduğuna katılıyorum” diyerek konuştu.

Share: