Muğla’da mermer ocağında Herakles’e ilgilendiren olduğu memul rölyef bulundu

Muğla’nın Milas ilçesindeki antika mermer ocağında içtimai medya videosu gidermek üzere satıh araştırması eden ayrımsız gezgin aracılığıyla keşfedilen ve Herakles’e (Herkül) ilişik olduğu değerlendirilen kabartmayla ilgilendiren tetkik başlatıldı.

İlçede dallı güllü Recep Ihtilas, izlediği tıpkı belgeselden esinlenerek antik mermer ocaklarının bulunduğu dağlık alanda sosyal medyada çekmek amacıyla video çekmeye değişmeyen verdi.

Intihal, video hazırlamak için yaptığı araştırmalarda Karya Kralı Hekatomnos’un bölgede yaşadığı bilgisine ulaştı. Kaynaklardan ilçedeki Sodra Dağı’nda antik mermer ocaklarının olduğunu öğrenen Aşırılmış, görüntü kaplamak için bölgeye yolculuk düzenledi.

Mermer yüzeyinde rölyef ayırt eden ve görüntüleyen Aşırtı, durumu Milas Müze Müdürlüğüne bildirdi. Herakles’e ilişkin olduğu ve yaklaşık 2 bin yıl evvel yapıldığı değerlendirilen kabartmayla ait bölgede tetkik başlatıldı.

Aşık, AA muhabirine, sosyal medyada takipçileriyle tesahup etmek için arkeoloji, tarih, natür, belde alanlarında videolar hazırladığını söyledi.

Amacının Karya Kralı Hekatomnos’a ilgili bire bir bulaşık uydurmak olduğunu belirten Bakraç, şöyle devam etti:

“Hekatomnos’un kabartmalarının, heykellerinin Gümüşkesen Anıtı’na, Euromos Antik Kenti’ne taşınan beyaz zehir mermerlerin nerede çıkarıldığını zaaf ettim ve onları aramaya koyuldum. Madenleri ararken böyle taş konusunda oyulmuş tıpkısı rölyef ayırt ettim. Müze yetkililerine haber verdim. Müze yetkilileri, yaptıkları incelemede bu kabartmanın 2 bin yıllık olduğunu ve genellikle mermer ocaklarında dulda görevi gördüğüne inanılan, mitolojide kahraman yerine mezkûr Herakles’e ilişkin olabileceğini söylüyorlar. Daha önceki kayıtlarda sıfır aynı eseri bulmanın mutluluğunu yaşıyorum.”

Bölgede inceleme yapan Milas Müze Müdürlüğü yetkilileri, Herakles heykeli olduğunu düşündükleri rölyef ve etrafında inceleme yaparak, alanın arkeolojik SİT alanı car edilmesi üzere iş başlattı.

Share: