Gökçe bayraklı plajlar artmaya devam ediyor, zirvede Antalya var

Güncel gökçe bayraklı deniz hamamı sayıları muhtemelen olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar ortamında mavi bayraklı kumlu sayılarının daima artış gösterdiği ise tayin edildi. Antalya 229 gökçe bayraklı kumbaşı ile zirvede vadi aldı.

Medya strateji kurumu Ajans Press’in, Ekin ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki gökçe bayraklı plaj sayıları galiba oldu. Böylecene 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 skor semavi bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar ortamında mavi bayraklı kumsal sayılarının sürekli artma gösterdiği gözlenirken, mavi bayraklı kumlu sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Böylelikle Antalya’da 229 adet gökçe bayraklı kumluk olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare arz çok gökçe bayraklı kumlu 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Kültürlü 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin Ağacı 11, Kocaeli’nde ise 7 sayı gökçe bayraklı deniz hamamı bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalabalık, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise mavi bayraklı plaj bulundurun diğer iller oldu.

Ajans Press, semavi bayraklı plajlar ile alakalı basına yansıyan bilgelik adetlerini inceledi. Ajans Press yazılı ve online basın arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile semavi bayraklı plajlar ile dayalı bu yıl sâdır bilgi adedi 7 bin 991 olarak kayıtlara geçti. Kullanılmamış semavi bayrak kayran plajların hele yerel basında onomatope bulduğu gözlendi. Bacasız sanayi turizm ise bu sene medyada 1 milyon 200 binin üzerinde bilgelik içeriğinde meydan aldı. – İSTANBUL

Share: