Miftah isticar şirketlerinin internet sitesini kopyalayan suç örgütüyle ilgili savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal şalter isticar şirketlerinin genel ağ sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları iddia edilen suç örgütünün yönetici ve üyeleri rastgele biri amacıyla 7 bin 700 yıla kadar kodes istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Teşekkül Taksirat Bürosunca, kurumsal komütatör kiralama şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak vesile isticar vaadiyle 504 kişiyi bütün 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 nahoş üzerine planlı sormaca tamamlandı.

3. Güç Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un değişik semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal açar isticar şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı kendisine tasarlayıp dolandırıcılık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve afişe olmayı çelmek amacıyla türlü tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin dolandırıcılık açmak için ofiste kullandıkları ecnebi tabiiyetli kişiler hesabına alınan hatları idarehane dışına çıkarmadıkları ve öz aralarındaki görüşmeleri da Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü sergerde “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet zarfında çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları açıktan kumanda ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere meydan verildi:

“Ofiste beğenilen kurumsal açkı isticar şirketlerine ilişkin cali web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, sahte web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına arka sıralara taşınmasını sağladığı, vesile isticar etmek için arayan müştekilerle ofiste call center olarak çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ kod isimli U.Ç, ‘Murat’ kod isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve peş yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği mevki bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonradan müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına mal yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den dünyalık çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Keleş” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Acı bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek dünyalık çektikleri aktarıldı.

Vezneci hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üstüne zat adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile müteharrik bankacılık şifre bilgilerini kentler arası çalışan otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve cümbüşlü bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında tasdik düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının birlikte belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde tıpkı araya gelerek gelişim bölümü halinde cereyan ettikleri, O.Y. eliyle verilen buyruk ve talimatların call center namına ofiste çalışan şüphelilerin meşru veya evlilik dışı tıpkı istek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve tedbirli hareket ederek dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdikleri, öz içlerinde bire bir yapılanmaya her an birleştirme şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi başlamak üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin mütenevvi illerindeki müştekileri sahte web siteleri üzerinden kurgu kiralama vaadiyle dolandırarak nahak yere menfaat sarmak amacıyla bir araya gelip organize şekilde akım ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Cürüm hizmet etmek için teşkilat ihdas, rejim, örgüte unsur olma” ve “Bilişim sistemlerini yolmak aracılığıyla ayyarlık” suçlarından yanlışlık örgütü yöneticisi ve üyesi 21 bed karşı 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, gayrı şüpheliler üzere üstelik farklı sürelerde mapus cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal açkı kiralama şirketlerine ilişkin internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan dil kiralama vaadi ile yarar temin ettiği belirlenen cürüm örgütü ile yanlışlık örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları çekici, bütün 85 ibret için denetleme kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Vazıh, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Sazak, Muğla, Ordu, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’birlikte gerçekleştirilen senkronik operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: