Tosya’da 50 ton bal rekoltesi gerçekleşti

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde bu sene tahminî 50 ton bal hasadı yapıldı.

Tosya Ekinci Malları Esirgeme Derneği Başkanı Bekir Özipek, gazetecilere, kaza genelinde 5 bin 600’ü kayıtlı gelmek amacıyla kısaca 7 bin kovanda halis ürünleri üretiminin gerçekleştirildiğini söyledi.

Tosya’nın örgensel ve natürel nitelikli bal anlamak için gereken varlıklı çiçek florasına eş bölgeler arasında saha aldığını tamlayan Özipek, şöyle bitmeme etti:

“Arıcılar, Arıcılık Kayıt Sistemine (AKS) pusat gibi. Çevremizde DINGIL’ye taşıt kalkmak istemeyen ve bu işi hobi adına işleyen birçok vatandaşımız bile var. Tosya’birlikte alelhusus son yıllarda berenarı çok sayıda vatandaşımız arıcılık yapmaya başladı. Bilindiği gibi temiz yetiştirildiği antlaşma hoppadak bal üretilmez. Öz sütü, çiçek tozu ve propolisin yanında bal mumu, arı, ana arı kabilinden birçok dirimlik getiren ürünleri de arıcılarımız üretmektedir. İlçemizdeki üreticiler bu sene 50 titrem civarında bal hasadı gerçekleştirdi.”

Özipek, kaymakamlık genelinde 3 ton bal mumu, 900 kilogram polen ve 2,5 kilogram dahi arı sütü üretildiğini kaydetti.

Yenidoğan köyünde arıcılık eden Hüseyin Mahsül de dedelerinden artan mesleğini çocukluğundan bu yana sürdürdüğünü dile getirerek, “600 kovanda bal başta koyulmak amacıyla münezzeh ve halis ürünleri yetiştiriyorum. Babam, oğlum ve eşimle 600 öz kovanına bakıyoruz. Sömürge sayısı çoğaldıkça, arının bakımı birlikte zorlaşıyor. Arıcılığı bayıla bayıla yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: