Meteoroloji’den Marmara İçin Uyartı: “Başat, Taşkın ve Yıldırımlara Alın Tetik Olunmalı”

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü, ferda Marmara Bölgesi’nde gök gürültülü boğanak yağmur beklendiğini duyurarak vatandaşları yeğin, su baskını ve yıldırımlara karşı uyardı.

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü genel ağ sitesinden yapılan uyarıya bakarak, ferda Marmara Bölgesi’nde asuman patırtılı boğanak yağış etken olacak. Meteorolojiden yapılan uyarma şöyle:

“12.09.2022 Pazartesi günü Marmara Bölgesi’nde muhtemel asuman gürültülü bora yağışların gece saatlerinden itibaren (03: 00 TSİ) Trakya’da ( Edirne, Kırklareli, Tekirdağ), sabah saatlerinden itibaren kuzeyinde ve doğusunda ( İstanbul’un şimal kesimleriyle Küçük Asya yakası, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik ve Bursa çevreleri) gücük süreli ve yerel kalkışmak amacıyla akva (21-50 kg/m2) olacağı anlayış ediliyor. Yağışların Trakya’da öğle vakti saatlerinden sonra, doğu kesimlerde akşam ezanı saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi bekleniyor. Birden yeğin, feyezan, saika, domestik dolu yağışı, güdük sürekli fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunmalıdır.”

Share: