741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri eylem uçuşuyla sona erdi

Bilecik’in Söğüt ilçesinde bu sene 741’incisi düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Yörük Şenlikleri, eylem uçuşuyla sona erdi.

Büyük Temas Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici ve beraberindekiler, etkinliklerin 3’üncü gününde mehteran eşliğinde Hükümet Konağı önünden Ertuğrul Gazi Türbesi’ne alay yürüyüşü yaptı.

Yürüyüşün arkası sıra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ve MHP Umumi Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz’ın de katılımıyla türbede dua edildi. Vekil Dönmez, türbedeki yadigâr defterini imzaladı.

Türbe ziyareti sonrası Bakan Dönmez ve beraberindekiler, Ertuğrul Gazi Camisi ve Darülkurrası’nın açılışını gerçekleştirdi. Dönmez, cami yapımında emeği geçenlere plaket sunma etti.

Tören alanındaki programda ise Türk Büyükleri Anıtı önünde içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Vali Kemal Kızılkaya, burada yaptığı konuşmada, bugünleri ve gelecekleri üzere atalarından aldıkları esin ve cesaretle tehlikesiz adımlar attıklarını söyledi.

Yüzyıllar önceki Ertuğrul Gazi ile torunlarının, huzurun ve güvenin bekçiliğini yaptığını belirten Kızılkaya, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde atamız Ertuğrul Gazi’nin bayrağını şerefle taşıyoruz. Bizlere bu benzersiz yurtsal bırakıt bırakan ecdadımızı ve Cumhuriyet’imizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, eren şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur ve minnetle anıyorum.” dedi.

MHP Genel Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz da dünyada haddinden fazla beş altı millete kader olan şişman devletler kurma yeteneğinin Türk milletine ait nazik tıpkı meziyet olduğunu dile getirdi.

Durmaz, “Bunun yer iyicene örneğini, heybet ve ihtişamını bugün bile yabancıların henüz çok araştırmaya yöneldiği Osmanlı Devleti’nde bürümek mümkündür. Kayı Boyu’nun eren evlatları bu toprakları düz ve güçlükle epilepsi insanlık için bir imge ateşi yakmıştır. Bu topraklarda, dünya imparatorluğuna gidecek devletin beşiği sallanmış, zaferden zafere koşulacak yolun geçmiş taşları döşenmiştir.” diyerek konuştu.

Ertuğrul Gazi ve neslinin, Rum Türkmen boylarını ve beylerini çarpışma ve kargaşadan ırak sara kuma hedeflere yönelttiğini anlatan Durmaz, Söğüt ruhunun derinliklerinde Ötüken müktesebatının olduğunu vurguladı.

Sadir Durmaz, şunları kaydetti:

“Söğüt’ün can kuşu kökünde Mete Han’dan Bilge Kağan’a, Attila’dan Şehriyâr Alparslan’a kadar eğilmeyen bükülmeyen, kopmayan benzeri mehabet felsefesi ve geleneği bulunmaktadır. Bu hikmet ve vakfe, hamdolsun zaman de devam etmektedir. Uğruna can sunulan, gelişigüzel karışı martir kanlarıyla sulanan, şühedanın emaneti bu toprakları ‘Ya istiklal evet ölüm’ diyerek Türk milletinin ebedi yurdu kendisine dünyaya tescil ettirdik. Esaslı medeniyetimize ve koskocaman tarihimize eş çıkarak iştiyak coğrafyamızı celil çınarın gölgesinde sıyanet etmeye bitmeme edeceğiz. Ertuğrul Gazi’nin sancağı yere düşmeyecek, Söğüt ruhu yaşatılacaktır.”

Umum oyunları, Cingöz Genel Komutanlığı Merasim Bölüğünün gösterisi ve merasim geçişinin arkası sıra geleneksel pilav ikramında bulunuldu.

Etkinlikler, Cingöz Genel Komutanlığına sadık Çelik Kanatlar eylem uçuşuyla tamamlandı.Share: