Mengen Belediyesi’ne Ait Ahşap Atölyesine Dominant Düzenlendi.

Bolu’dahi, Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, CHP’li Mengen Uray’ne ilişkin ahşap atölyesine, kaçak orman ürünleri bulunduğu yönünde ihbar aldıkları gerekçesiyle sel düzenledi. Mengen Belediye Reisi Turhan Keder, baskına gelen ekiplere, “Neye güvenerek yapılıyor bunlar? Kim beni ihbar eden? Kimdir şikayetçi olan? Bu, Mengen Belediyesi’nin itibarını sarsmaktır. Varsa bire bir kaçakçılık, onun adresi Mengen Belediyesi değildir. Mengen Belediyesi, devletine tutkun bir belediyedir, yasalara ve kanunlara tutkun bir belediyedir. Ne için bunlar, ne amacıyla bu fon” diye aksülamel gösterdi.

Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Mengen Belediyesi’hangi ilgili ahşap atölyesinde güzeşte pazartesi gecesi taharri yaptı. Baskına polislerle birlikte mevrut ekiplerin, ihbar üstüne atölyede habersizce orman ürünü aradığı bildirildi.

Mengen Belediye Reisi Turhan Endişe, baskın sırasında atölyeye gelerek ekiplere gösterdi. Endişe, “Neye istinaden yapılıyor bunlar? Kim beni ihbar eden? Kimdir şikayetçi olan? Bu, Mengen Belediyesi’nin itibarını sarsmaktır. Varsa benzeri kaçakçılık, onun adresi Mengen Belediyesi değildir… Belediyemizin itibarsızlaştırmasına müteveccih bu cins, politik olduğu izlenimi veren oyunların oynanmasına müsaade vermeyeceğiz. Buna müteveccih girişimlerden kimse ayrımsız son alamayacaktır. Mengen Belediyesi, devletine vabeste ayrımsız belediyedir, yasalara ve kanunlara merbut benzeri belediyedir. Hangi üzere bunlar, hangi için bu fon” dedi.

Turhan Keder, elan sonradan yaptığı kayıtlı açıklamada ise şunları kaydetti:

“Mengen Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince, 112 ihbar hattına, şehir merkezinde bulunan belediyemize ilgilendiren ahşap atölyesinde gizliden gizliye orman ürünleri bulundurulduğu yönünde tıpkı ihbar alındığı gerekçesi ile denetleme belirleme çalışması başlatılmıştır.

Orman idaresinin esassız tıpkı ihbarı nazara alarak atölye çevresinde hukuksuz ve kanuncu sıfır bu denetleme faaliyetine 22.08.2022 Pazartesi günü saat 21: 00’den itibaren başladığı ve bu denetimin gecenin geç saatlerine büyüklüğünde bitmeme ettiği, atölyeye ilgilendiren düzenlilik kameralarının incelenmesinden anlaşılmıştır.

Belediyemizin konudan bilgili olması sonrasında, saat 23: 00 civarında Orman İlçe İşletme Müdürlüğü aranarak konu hakkında müdürden bilgelik alınmıştır. İşletme müdürü, ihbarı değerlendirdiklerini ve bu kapsamda atölye ve çevresinde teftiş ve inceleme çalışması yaptıklarını belirtmiştir. Yapılan görüşmede ilişik müdüre, Mengen Belediye Başkanlığı’nın tıpkısı amme kurumu olduğu, burada böyle bire bir şeyin hukuken ve çalışarak olanaklı olamayacağı, atölye uğrunda bulunan orman ürünlerinin tamamının faturalı ve orman işletmesinden gerçekleştirme edilen orman ürünlerinin olduğu, bu yapılanın Mengen Şehremaneti Başkanlığı’nı karalamaya, itibarını sarsmaya, karalamaya müteveccih karaca ayrımsız yaymaca çalışması olduğu hususu anlatılmaya çalışılmıştır. Ancak Orman İdaresi, teftiş ve inceleme faaliyetlerine sürmek zorunda olduklarını bildirme etmiştir.

“YAPILAN ÇALIŞMALAR SONUCUNDA İHBARIN MENGEN BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NI KARALAMAYA YÖNELİK BİR İFTİRADAN İBARET OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR”

23.08.2022 Salı günü saat 14: 00 civarı, Mengen Orman İşletme Müdürü şahsımı arayarak ihbarın uydurma olduğunu, atölyede mevcut orman ürünlerinin Orman İdaresi’nden temin edilen faturalı ürünlerle ahenkli olduğunu, hukuka hilaf bire bir boyut tayin edilmediğini belirtmiş ve buna ilgilendiren mazbata düzenlendiğini bildirmiştir.

Yapılan icraat sonucunda, ihbarın Mengen Belediye Başkanlığı’nı karalamaya yönelik tıpkısı iftiradan ibaret olduğu anlaşılmıştır. Belediye Başkanlığı’mız, fassal ihbarcının kimliğinin tespiti ve bühtan suçundan cezalandırılması istemiyle Mengen Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulunmuştur.

“ORMAN İDARESİ’NİN ÜSTELIK MÜFTERİ İHBARCININ CEZALANDIRILMASI İÇİN CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNACAĞINI IMGE ETMEKTEYİZ”

Ayrıca gerçek dışı bu ihbar nedeniyle Mengen Orman İşletme Müdürlüğü’nün işçisi, vikaye memuru, şefi ve müdürü, 22.08.2022 ile 23.08.2022 tarihlerini bağlayan parçalanmamış tün boyunca Mengen caddelerinde ve atölye çevresinde teftiş ve denetleme faaliyetinde düşmek zorunda kalmıştır. Devletin görevlileri gereksiz meşgul edilmiştir. Bu kapsamda Orman İdaresi’nin dahi fassal ihbarcının cezalandırılması amacıyla suç duyurusunda bulunacağını umut etmekteyiz. Orman İdaresi’nin yanlışlık duyurusunda bulunup bulunmayacağı hususu idaremizce izlem edilecektir.

Belediyemizin itibarsızlaştırmasına müteveccih bu zümre, siyasi olduğu izlenimi veren oyunların oynanmasına müsaade vermeyeceğiz. Buna müteveccih girişimlerden kimse tıpkısı serencam alamayacaktır.”

“BELEDİYENİN İTİBARINA TEK BİR KÖTÜ ASLA SÜRDÜRMEDİK VE SÜRDÜRMEYECEĞİZ”

Turhan Endişe, bugün belediye uğrunda yaptığı basın açıklamasında dahi şunları söyledi:

“Aynı siyasi benzeri senaryo üretiyorlar. Haddinden Fazla şükür müfettişlerimiz az olmuyor. Geçenlerde esasen gelecekler, aradılar. Gelişigüzel gelen müfettiş, eli boş dönüyor. Çünkü yasalara özen eden, mevzuata dikkat fail bir belediyeyiz.

Burası, Mengen Belediyesi’nin ahşap atölyesi. Burada üretilenlerin kâffesi okullarımıza, camilerimize, parklarımıza, bahçelerimize gidiyor. 25 bin metrekarelik parkın ürünleri bu atölyeden çıkıyor. Siz hangi fethetmek istiyorsunuz? Bibi anlamış değilim amma hasıl o ki tıpkısı senaryo üretilmiş. Bu senaryo gündüz mücehhez, önceleri mücehhez türlü… Bunu ilerleyen saatlerde hangi yapacaklardı? Burada nahak yere aynı suçlamayı atıp, ilerleyen saatlerde tıpkı şeyler ika niyetinde oldukları çokça açıkça ve kesin. Buna da tığ, Divan üyelerimiz ile çalışanlarımız ile müsaade edilmedi. Sabah saat 03: 30’a kadar ahşap atölyesinden onlar ayrılmadılar, tığ bile bekledik.

Birçok belediyede eş şeyler oluyor. Amma halkın seçtiği uray başkanlarına, itibarına; belediyenin itibarına tek tıpkı uğursuz asla sürdürmedik ve sürdürmeyeceğiz.”Share: