Mardin gündem haberleri | İstanbul barajları alarm veriyor: Ömerli Barajı’nda akarsu metrelerce çekildi

İstanbul barajları alarm veriyor: Ömerli Barajı’nda akarsu metrelerce çekildi

Yüzde 45,07 seviyesine gerileyen Ömerli Barajı alarga görüntülendi

İSTANBUL – İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan en makro barajlardan Ömerli Barajı, sonbahar yağışlarının aktif olmaması nedeni ile susuz kaldı. Ömerli Barajında doluluk oranı yüzde 45,07 seviyesine gelirken, İstanbul genelinde barajlarda doluluk oranı yüzde 42,21 seviyesine geriledi. Suların çekilmesi ile kuraklaşan Ömerli Barajı açıktan görüntülendi.

İstanbul’un barajları değme güzeşte bölüm bundan sonra alarm veriyor. Bu yıl güçlükle genelinde yaşanan susuzluk, baraj sularının çekilmesine bozukluk olurken Ömerli Barajı’ndaki su düzeyi ise bağ bozumu yağışlarının aktif olmaması nedeni ile metrelerce çekildi. Suların çekildiği alanda kurumuş otlar ve yararsız birikintileri özen çekerken baraj suyunun çekildiği bölgede otomobillerin dolaşması ise, kuraklığı gözler önüne serdi.

İstanbul’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi ve bu yıl muhtemel yağışlarının düşmemesi üstüne İstanbul genelinde barajlardaki doluluk oranları yüzdelik 42,21 seviyelerine geriledi.

Ömerli Barajının doluluk oranı ise yüzdelik 45,07 seviyesine geriledi. Ömerli Barajı bu doluluk oranı ile, serencam tıpkısı yıl içerisinde ay sonlarında ölçülen arz bağan oranı görmüş oldu.

İSKİ verilerine göre İstanbul’daki barajların doluluk oranları şöyle;

Ömerli Barajı yüzdelik 45,07

Darlık yüzde 44,37

Elmalı yüzdelik 46,15

Terkos yüzde 44,77

Alibey yüzde 26,93

Büyükçekmece 48,77

Sazlıdere yüzde 45,19

Istrancalar yüzdelik 35,08

Kazandere yüzdelik 31,45

Pabucdere 10,66

Share: