Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Tokat’ta “Artağanlık Hasadı Programı”nda konuştu Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemizi 7 ayda müzakere eden hayat sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çok şükür ama bu noktaya süssüz gelinmediğini üstelik terennüm etmek isterim.” dedi.

Tokat Belediyesi marifetiyle düzenlenen Tokat Gastronomi Festivali kapsamında Küçükbağlar köyünde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla planlı Bereket Hasadı Programı’na katılan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Tokat mutfağında birbirinden hoş tatları gördüklerini söyledi.

Tokat mutfağın kendine özgü eşsiz tatları barındırdığını dile getiren Ersoy, “Tokat kebabı coğrafi işaretli lezzetlerden biri filhakika. Yoğurtmaç, aldatıcı etli ve baklalı biber dolması, pehlili pilav, bat, bacaklı çorba, Zile köme, Zile pekmezi, henüz nice lezzetler var.” ifadesini kullandı.

Ersoy, son üç yılda turizm alanındaki çalışmalarının meyvelerini fazlasıyla verdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Öncelikle sizinle geçtiğimiz hafta açıklanan pir haberi paylaşacağım. Ülkemizi 7 ayda ziyaret fail birey sayısı 26 milyona ulaştı. Emeklerimizin neticesini alıyoruz çokça şükür ama bu noktaya dümdüz gelinmediğini bile terennüm etmek isterim. Bu başarının arkasında devletle sektörün hasis teşrikimesai, büyük düzentileme, çabalama ve çaba var. Senenin başında bu sene amacıyla hedeflerimizi 42 milyon gezici, 35 milyar dolar dirimlik kendisine belirlemiştik amma gelişmelere baktığımızda bu rakamları güncelleme kararı aldık. Bu sene ülkemizde 47 milyon ziyaretçi ağırlamayı, 37 bilyon dolar dirimsel elde etmeyi bekliyoruz. Bu başarının arkasında turizmin çeşitlendirilmesi üstelik büyük benzeri meydan tutuyor.”

Dünyada yolculuk edenlerin yüzde 80’inin destinasyon seçiminde tercih yaparken, yeme ve içmece imkan ve çeşitliliğini muhakkak göz önünde bulundurduğunun altını çizen Ersoy, bunu dikkate alarak gastroturizmi önemli düzlük olarak belirlediklerini anlattı.

Türkiye’nin, dünyanın sunu zengin ve kalifiye aş damı kültürüne topluluk geçmiş üç ülkesinden biri olduğunu tamlayan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bu nadir mirasımızı çalışkan biçimde tanıtarak Türk mutfağının markalaşmasını çıkarmak, bizim için balaban, makro benzeri uğur. Gastronomi turizmi, tıpkı zamanda kalifiye turisti bile çekerek turizm gelirlerini yüce ölçüde artırıyor. Tokat bile gastronomi yerine baktığımızda ak yazılı tıpkısı şehrimiz. Tarladan sofraya haz yolculuğu amacıyla rastgele molekül bu bölgede bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın saygıdeğer eşleri bile hem Türk mutfağının tanıtılması hem birlikte ağababa tohumunun yaygınlaştırılması amacıyla ağır sıklet çaba gösteriyor. 21-27 Mayıs tarihleri ortada planlı Türk Mutfağı Haftası’nın açılışını dahi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi ile Balıkesir’birlikte gerçekleştirmiştik. Türk mutfağının tanıtılması konusundaki çabaları dolayısıyla bakanlığım, dede tohumunun yaygınlaştırılması yönündeki çabaları zımnında da gelecek nesiller yerine kendisine teşekkürname ettiğimi dile bildirmek isterim.”Share: