Chp, Sedat Peker’in İddialarında İsmi Geçenler Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu. Muharrem Eş: “Tefessüh O Büyüklüğünde Büyüdü Ki Ölmezlik Sorunu Haline Geldi”

Vukuf: GÜRKAN DEMİRTAŞ – Müşteri: ÜNAL AYDIN

CHP, Sedat Peker’in ‘algı ve usulsüzlük’ iddialarında ismi geçenler için Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AKP’nin “usulsüzlük, yasaklar ve yoksullukla savaş” sloganıyla iktidara geldiğini belirterek, “Yeni Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Dejenerasyon, biber dolması, utanmazlık. Tefessüh o kadar büyüdü kim, dejenerasyon o kadar büyüdü ki nesep tıpkı ölmezlik sorunu haline geldi” dedi.

Sedat Peker, toplumsal medya hesabından hesaptan yaptığı paylaşımlarda, AKP Erzurum Mebus Zehra Taşkesenlioğlu, eski Anamal Piyasası Düzenleme Yerleşmiş Başkanı Yüksek Fuat Taşkesenlioğlu, Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı ve Marka Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mine Tozlu Sineren’in adının karıştığı alacak iddiasında bulundu. Peker, Mine Tozlu Sineren’den, borsada tıpkısı işlemi gerçekleştirmek amacıyla idrak istendiğini ve ismi sabık gayrı eşhas de bu vergi ağının içre olduğunu öne sürdü.

CHP, Peker’in iddialarında geçen adlar için bugün Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na yanlışlık duyurusunda bulundu. Cürüm duyurusunun ardından adliye önünde matbuat açıklaması yapıldı. Açıklamaya, CHP Umumi Başbuğ Yardımcıları Bülent Tezcan ve Muharrem Erkek, Artvin Saylav Misyon Bayraktutan, Ankara Milletvekilleri Levent Asuman, Şanlı Haydar Hakverdi ve Meram Ferman, Işıklı Milletvekili Süleyman Bülbül, Nevşehir Mebus Faruk Sarıaslan ve Ankara İl Başkanı Ulu Bilgi Uslu katıldı.

CHP’li Ayvaz, Türkiye gündeminin akıbet iki gündür ‘yozlaşma, yöntemsizlik ve rüşvetle’ yüz yüze olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Toplumun çok majör benzeri kesimi, nüfusumuzun yarısı, milyonlarca süreduran, milyonlarca tekaüt, milyonlarca minimum ücretli, milyonlarca tüvana, ev kadını, dip benzeri yoksullukla karşı karşıya. Yolsuzluğun olduğu yerde yoksullukla uğraş edemezsiniz. Amma tığ kararlıyız. Tığ, bugünkü saray iktidarı kabilinden yoksulluğu yönetmeyeceğiz, yoksulluğu bitireceğiz. Yoksulluğu yeneceğiz. Bu topraklarda fukaralık asla aynı şans değildir.

“YENİ Y’LER EKLEDİLER”

Ayrımsız gün kâin iktidarın içerisinde meydan düz, birlikte akım eden, erk ve çevreleri yerine yıldırı, güç yaratma üzere eylemleri gerçekleştiren, yani iktidar ve çevresinin desteklediği benzeri yapının içerisinde meydan düz ayrımsız kişi, Sedat Peker’in bu güç iddiaları sebebiyle bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na tüm milletvekillerimizin imzası ile yanlışlık duyurusunda bulunduk. 2002’bile bir tane başına iktidar olduklarında ‘3Y ile savaşım edeceğiz’ diyenler; ‘Yolsuzluk, yoksullukla ve yasaklarla uğraş edeceğiz’ diyenler, yıpranmamış Y’ler eklediler bu 3Y’ye. Dejenerasyon, yalan, utanmazlık. Tefessüh o büyüklüğünde büyüdü ki, bozunum o kadar büyüdü ki gerçeklik bire bir kalıcılık sorunu haline geldi. Onun üzere cesurca daha çok topyekün herkesin; sivil toplumu, basını, siyasetçisi, yargısı, emniyetiyle bu yolsuzluk ve algı çarkının üstüne gezmek zorundayız. 85 milyona alın hepimizin fariza ve sorumluluğu bu. Amma yargının durumu üstelik içler acısıdır. Şiddet, yürütmenin ağır sıklet bire bir tahakkümü altında. Cumhuriyet savcıları harekete geçemiyor. Biz, bugün CHP milletvekilleri olarak ne için buradayız? Cumhuriyet savcıları dolaysız harekete geçemediği amacıyla. Halbuki yasa, bu görevi savcılara veriyor.

“YARGI YÜRÜTMENİN VESAYETİ ALTINDA”

Evet ne amacıyla harekete geçemiyor Cumhuriyet savcıları? Çünkü saray iktidarının, yürütmenin kısık ayrımsız vesayeti altında şiddet. Onun amacıyla hangi diyoruz? İlk seçimde kudret olacağız, katiyetle ve katiyetle demokratik hukuk devleti amacıyla özgür ve tarafsız yargıyı organizasyon edeceğiz.

“AHLAK ÇÖKTÜ”

Zaman saray iktidarı, ülkeyi müdür siyasi erk, hukuk devletinden uzaklaştıkça cürüm organizasyonlarına yakınlaştı. Bir Nice tehlikeli iddianın üstüne gidilemiyor. Metal ticaretiyle ait, başka suçlarla ilgilendiren; yolsuzluklarla, rüşvetle ait aheste iddialar var. Kuvvetli şüpheler var. Onun üzere buradayız. Yeryüzü anne sorunlarımızdan biri. CHP adına, Millet İttifakı yerine ne diyoruz? İlk seçimde erk olacağız, Budun İttifakı’nın cumhur reisi adayı, Türkiye’nin 13. Cumhur Reisi olacak. İlk benzeri hafta içre, TBMM Genel Yerleşmiş’ndan önceki çıkaracağımız yasa, Siyasi Ahlak Yasası olacak. Çünkü aktöre çöktü. Görüyorsunuz, bir siyasetçi, milletvekili, tıpkı kamu görevlisi ile şirket kuruyor, hizmet veriyor. Nerelere hizmet veriyor, lacerem hizmet veriyor? Anamal Piyasası Kurumu’nun başındaki birey, piyasa dolandırıcılığı suçlamaları ile yüz yüze. Yatırımcının, yoz behre sahiplerinin durumunu düşünün. Toplumda sarsılan güveni, piyasayı, ekonomiyi düşünün. Bugün tarihin sunma dip siyasi ve soylu erki krizini yaşıyorsa cemiyet, bunun bildirme ana sebebi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında yaratılan bu ucube sistemdir. Bu sistemde çürümeyen hiçbir gurur, çürümeyen tek kurul kalmadı.

“KURUMLAR ÇÜRÜDÜ”

İşte görüyorsunuz, ÖSYM’sinden tutun, KPSS’ye tutun, üniversitelerine tutun, Kalıp Bankası’na tutun, Anamal Piyasası Kurulu’na en son bakın. Bilcümle kurumlar çürüdü. Tığ hangi diyoruz? Zinde kurumlar olmalı. Aktif kurullar, dallı güllü kadrolar, dallı güllü kavait olmalı. Gücü tıpkısı kişide topladığınız antlaşma tefessüh, yozlaşmayı bütün gelişigüzel sarih görüyoruz. Deminden buradan yargıya ve Cumhuriyet Altını savcılarına çığırmak istiyoruz. Siz, Cumhuriyet savcısısınız. Siz, bu yolsuzluk, vergi çarkı ile cesaretle mücadele edeceksiniz. Nereye uzanırsa uzansın, arkasında kim olursa olsun, birlik bu yavaş iddiaların cesurluk ile üstüne gideceksiniz. Çünkü sizin tıpkı biricik efendiniz vardır. O dahi hukuktur. Eksantrik yerlere bakmayın, kabadayı olun. Hukukçular korkusuz olmazsa 85 milyon vatandaşın, on paralık kimsenin can ve mülk güvenliği yoktur. Bizim mücadelemiz bunun için. Bizim mücadelemiz, demokratik ülfet devleti ve türe üzere.

“GERÇEĞİN ÜZERİNİ HİÇBİR GÜÇ ÖRTEMEZ”

Hak olmazsa; doğruluk, etki suçla, usulsüzlük, vergi ile savaş edemezse seçkin özdek mahvolur. Doğruluk olmazsa kazanç, hareket ve paketlemek üstelik olanaksız. Zaman etraflı ayrımsız şekilde kül olayları, aheste iddiaları ve akva şüpheleri savcının önüne koyduk. Savcılardan şümullü tıpkısı araştırma bekliyoruz. Zira ceza hukukunun, soruşturmaların, yargılamaların ana amacı maddi gerçeğe ulaşmaktır. Bunu yapacak olan de önceki aşamada savcılardır. Bu soruşturmanın, bu iddiaların sonuna büyüklüğünde takipçisi olacağımızı de buradan vurgulamak istiyoruz. On Paralık kimsenin endişesi olmasın. Daha Çok gırtlağına kadar batmış ve bayağı nüfuz, Türkiye’nin tek sorunu çözemez. Bunu da biliyoruz. Bu memlekette intihap kararı alındığı dönme da kâh şeyler düzelmeye başlayacak. İlk seçimden bilahare yaşanan koskocaman, balaban aynı değişimle, yıpranmamış bir yöntem kültürü ile ilkeli, ahlaklı, yakın aynı siyasetle ve yönetimle bu memleketin, vatandaşlarımızın umum sorunlarını çözeceğiz. Tam usulsüzlükler, yolsuzluklar, algı çarkları dahi bugün ortaya çıkmazsa yarın ortaya mutlak çıkacaktır. Gerçeğin üzerini tek tehlikeli örtemez. Kimesne unutmasın ki hukuk gelişigüzel şeyi sonuna kadar takip porte.”

62 YIL 6’ŞAR TABAN KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMALARI İSTENDİ

CHP’nin savcılığa sunduğu suç duyurusu dilekçesinde, bozuk Resülmal Piyasası Oturmuş Başkanı Büyük Fuat Taşkesenlioğlu, AKP Erzurum Saylav Zehra Taşkesenlioğlu, öğretim üyesi Ünsal Ban, Cumhur Reisi Danışmanı Serkan Taranoğlu, TOBB Bahir Meclisi üyesi Salih Orakçı, Borsa Gündem gazetesi sahibi Orhan Yaygı, Hürriyet gazetesi yazarı Burak Taşçı, çarkıt Budur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, hareket insanı Nedim Özbek ve Peker’in iddiasında geçen “Ahmet ve Süleyman” isimli şahısların cezalandırılmaları istendi.

Bu isimlerin, Resülmal Piyasası Kanunu’nun 106’ıncı maddesinde düzenlenen ‘bilgi suistimali yolu ile menfaat sağlama’ suçundan 5 yıla kadar, 107’inci maddesinde planlı ‘çevre dolandırıcılığı’ suçundan 5 yıla kadar, Türk Ukubet Kanunu’nun 152’inci maddesinin ikinci fırkasında planlı ‘kamu görevlileri ile ilişkisini kullanarak tıpkısı işi rüyet vadiyle benzeri başkasını aldatma’ suçundan 10 yıla kadar, bire bir kanunun 220’nci maddesinde düzenlenen ‘suç hizmet etmek üzere teşkilat kurma’ suçundan 18 yıla kadar, 250’inci maddesinden düzenlenen ‘irtikap’ suçundan 5 yıla kadar, 252’nci maddesinde planlı ‘idrak’ suçundan 12 yıla kadar, 255’inci maddesinde planlı ‘nüfuz ticareti’ suçundan 7,5 yıla büyüklüğünde ve Vergi Usul Kanunu’nun 359’uncu maddesinde düzenlenen ‘kaçakçılık’ suçundan cezalandırılmaları talep edildi. Bu isimlerin, Resülmal Piyasası Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’ndaki hükümlerden toplamda 62 yıl 6’şar taban kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.Share: