Kiraz yaprağı sarması çetin bandaj görüyor

Kiraz yaprağı sarması kırıcı ilişki görüyor

MALATYA Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yetiştirilen ‘dalbastı’ kirazının yaprağından yapılan ve el arasında ‘padişah yemeği’ adıyla bilinen kiraz yaprağı sarması korkulu talep görüyor.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde üretilen ve kendine has tadıyla tanıdık coğrafi işaret tescilli ‘dalbastı kirazı’ yaprağında yapılan yaprağı meyvesinde fiyatlı olan tahvil köfteye vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Kentte yetiştirilen buğdaydan elde edilen bulgurun yaprağa sarılmasıyla tencerede pişirilerek, kaynatılan yoğurtla birleştirilen irca köfteler, yavaş ateşte pişmesi amacıyla bekleniyor. Dalbastı kirazının yaprakları kullanılarak yapılan ve Osmanlı döneminde saray mutfağında yerini düzlük kiraz yaprağı sarması, Malatya’nın iştah kabartan lezzetleri ortada bulunuyor.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Taklip köftesinin ağız ağıza doğal ürünlerden elde edildiğini belirterek taleplere yetişmekte sorumluluk çektiklerini ifade fail aşçı çalışanı köfte ustası Şebnem Koç, “Kiraz yaprağı yemeği ustasıyım. Kiraz yaprağı Malatya’nın en anılmış yemeklerinden benzeri tanesidir. Kiraz yapraklarımızı, Yeşilyurt ilçesinde temin ediyoruz ve salamurasını yapıyoruz. Kiraz yaprağını sodyum klorür ve akarsu ile gelişigüzel basıyoruz. Sonrasında sudan çıkarıp, köftelik bulgurumuzu yoğurarak bir tane bir tane sarmaya başlıyoruz. Peşi Sıra ayranının yapıyoruz. Ayranına er bezi, erik ekşisi, ununu yağını katıp ayran yapıyoruz. Pişen kiraz köftemizle yapmış olduğumuz ayranı birbirine katıyoruz. Elan bilahare ise tereyağı ve nakit yağ kullanarak soğanları kavuruyoruz. Hazırlamış olduğumuz soğanlı sosu birlikte köftenin üzerine döküyoruz. Ortaya adamakıllı sunumlu kiraz yaprağı köftemiz çıkıyor” dedi.

“Yaprağı kiraz fiyatından fiyatlı”

Malatya’nın son yıllarda gastronomi şehri olma önünde yoğun gayretler sarfiyat ettiğini kaydeden Bütün Restoranlar ve Turizmciler Derneği Malatya Büro Rıdvan Budak ise, “Bu dönemde Malatya’ya gelen başkaları özellikle kiraz yaprağı sarmasına olan ilgisi bizlerin birlikte dikkatini çekmeye başladı. Kiraz yaprağı sarmasının dokunaklı anlamda öne çıkması işletmeciler yerine bizleri bile memnun ediyor. Kiraz yaprağı sarmasının hele yaprağının kiraz fiyatından daha fazla olması sonuç yıllarda gelen misafirlerin bu yemeğe ilgi göstermesi. Misafirler hele biz kiraz yaprağı sarması yemeğe geldik demeleri bizleri dahi kıvançlı ediyor. Yeşilyurt Belediyesi’nin da kiraz yaprağı sarmasının coğrafi tescil işareti alması da bizleri memnun etti. Malatya’mızın ürünü Malatya’ya gelen misafirlerin Malatya yöresel tabağını bulması bizleri sevindiriyor” diye niteleyerek konuştu.Share: