Kastamonu, Çankırı ve Sinop için 5 almanak posta haritası belirleniyor

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda Yıldız Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) aracılığıyla düzenlenen TR82 Bölgesi 2024-2028 Yılı Havza Planı tedarik çalışmaları kapsamında Kastamonu çalıştayı gerçekleştirildi.

Kastamonu, Çankırı ve Sinop’un 2024-2028 döneminde evolüsyon eksenlerine taraf verecek olan TR82 Bölgesi Havza Planı hazırlıkları kapsamında KUZKA vasıtasıyla düzenlenen memleket çalıştayları Çankırı ve Sinop’un peşi sıra Kastamonu çalıştayı ile sona erdi.

Kastamonu Valisi Avni Çakırdoğan, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, çalıştayı önemsediğini tabir ederek, buradan çıkma verilerin çokça nadir olduğunu söyledi.

Çalıştay kapsamında ayrımlı konuların ele alındığı 7 ayrı tematik masada benzeri araya gelen kamu kurumları görevlileri ile sivil topluluk ve sektör temsilcileri, sorunların birlikte çözüm önerilerini konuştu.

KUZKA Umumi Sekreteri Serkan Tendürüst, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kuzey Küçük Asya Bölgesi’ndeki bulunan sorunların ve bunlara hal önerilerinin getirileceği, mevcut potansiyelin henüz gani kullanılabileceği toprak planı tedarik çalışması yürüttüklerini söyledi.

Tüvana, “Yedi tematik masada kurum ve kuruluşlarımızdan, sivil toplumdan, hususi sektörden katılan temsilcilerimiz ilgili bahis başlıkları çerçevesinde çözüm önerilerini, program ve proje önerilerini sunuyorlar. Yerelde kesim planlarının uygulaması tedbir çalışmaları kalkınma ajansları aracılığıyla yürütülüyor, Bakanlığımız de bu çalışmaları eş güdümlü ediyor. Üç ilimizde da kesim planıyla ait yaptığımız çalıştaylarımızı, zaman Kastamonu’birlikte gerçekleştirdiğimiz çalıştay ile tamamlamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Çalıştayda ortaya sâdır bilgileri Uran ve Teknoloji Bakanlığına ileteceklerini dile getiren Canlı, şunları kaydetti:

“Bölge planları, bölgede bulunan illerin kâin potansiyelleri ve sorunlarının çözümüne yönelik tıpkı kat haritasını içeren, öncelikleri ve stratejileri, amaçları kemiksiz aynı şekilde belirlenmiş ve bunlar kesim gerçeklikleriyle ve ilmî verilerle kanıta dayalı politikalar üreterek hazırlanıyorlar. Biz dahi hazırladığımız mıntıka planıyla bu illerimizin önümüzdeki 5 yıllık dönemde odaklanacağı konuları ve öncelikleri belirlemiş olacağız. Bu bölge planıyla belirlenen amaçlar ve hedefler doğrultusunda bile lüzum kalkınma ajansı olarak bizler gerek üstelik değişik çekicilik ve kuruluşlar çalışmalarını buna düzenli ayrımsız şekilde gerçekleştiriyor olacak. Bu anlamda toprak planları önümüzdeki 5 yıla çırağ tutak himmet olduğunu düşündüğümüzde oldukça önemli bir çalışma.”

Share: