“Kaşif Şahgaga” Türkiye’ye kafasız döndü

Yaralı halde mevcut ve Ankara Üniversitesi Melez Hayvanları Otama Biriminde bakımı yapılarak doğaya salınan “Kaşif Şahgaga” isimli şah kartal, 5 ay sonra Türkiye’ye döndü.

AA muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığından edindiği bilgiye göre, nesli kızdırma altında olan türlerin korunması üzere haber çokluk çalışmaları kapsamında gerçekleştirilen araştırmalarda, Kırklareli, Edirne, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Bolu, Çankırı, Çorum, Sivas, Tokat, Kırşehir, Aksaray, Niğde, Konya, Ankara ve Eskişehir’bile akıllıca habitatlarda şah kartal yuvaları tarandı.

Belirlenen yerler mülakat edilerek, kestirmece 80’e yakın yuva bulundu. Yuvalardaki makul yavrulara peyk vericili izleme cihazları takıldı. 2017’den bu yana maşa takılan kartal sayısı 12’yi buldu.

Uydu vericili bireylerin izlenmesi ile şah kartalların ülkede uygun habitatlardaki dağılımları ve çocuk bireylerin kendilerine yeni akla yatkın dirim alanları kontrol davranışları mercek altına makbuz.

Bu çalışmalarla, yaralanan yahut şaşkın düşen bireylerin tedavilerinin ardından doğada hayatta kalma başarı oranlarının araştırılması de amaçlandı.

Kaşif Şahgaga’nın dönüşü

Çorlu halde bulunarak Ankara Üniversitesi Yaban Hayvanları Otama Birimine getirilen taze şah kartal bile 6 maaş tedavinin ardından peyk vericisi takılarak doğaya salındı. 18 Mayıs’ta doğaya bırakılan genç şah kartal çabuk şekilde doğuya doğru yol almaya başladı. Bu sırada şah kartal için Bakanlığın ilişik birimlerince toplumsal medya üzerinden ayrımsız sima kampanyası başlatıldı. Sonunda şah kartala “Kaşif Şahgaga” ismi konuldu.

Kaşif Şahgaga, kısaca aynı haftada Rusya’nın Dağıstan Özerk Bölgesi’ne kafile etti. Bu bölgeye geçtikten bilahare kartaldan sinyal alınamadı. Zihayat kartal, kısaca 5 ay sonraları, aynı sabık yıl olduğu kabil kışı etmek amacıyla yine Türkiye topraklarına geldi. Akıbet tıpkı haftadır Çankırı civarında mevcut şah kartal, bu barhana hareketiyle ülkedeki şah kartal popülasyonunun daha ilk bilinenin tersine ufki tıpkı barhana hareketi yaptığını gösterdi.

Geri çağ hareketi rastgele hangi kadar denizin üstünden geçiyor kabilinden görünse de bunun bilim sıklığından kaynaklanan tıpkısı buut olduğu gözlendi. Kuşun bire bir eski verisiyle Çankırı’daki verisi ortada apayrı tıpkı bekçi kaydedilmediğinden harita üzerinde kuşun denizin üstünden geçiyormuş kabilinden verdiği görüntünün güzel olduğu öngörüldü. Kuşun karalar üzerinden uçarak bozuk hayat alanlarına geri döndüğü anlayış ediliyor.

10 yılda 260 melez hayvanına GPS vericili tasma takıldı

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Huy Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, talih genelindeki aşılanmamış hayvanı çeşitliliğini, kurduğu 3 bin 180 fotokapanla izliyor.

Akıbet 10 yılda 24 türden 260 aşılanmamış hayvanına GPS vericili toht takılarak, bunların yaşam döngüleri kovucuk altına makbuz.

Share: