İYİ Tümen Umumi Başkanı Akşener, deli dolu yayında soruları yanıtladı Açıklaması

İYİ Tümen Umumi Başkanı Meral Akşener, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına dayalı ‘altılı masada oturan genel rüesa böyle bire bir şeyi bana teklif ederlerse hazırım’ sözü, tabii çok muhterem amma bu noktada hiçbir meşveret olmadı.” dedi.

Akşener, Yeniçağ TV’birlikte katıldığı canlı yayınında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘uzlaşılırsa cumhurbaşkanlığı adaylığına hazırım’ sözlerinin” sorulması üstüne Akşener, Kılıçdaroğlu’nun davetiyle 6 genel başkanın bire bir masa etrafında toplandığını, buradan bire bir reisicumhur adayının çıkmasının istendiğini hatırlattı.

Kendisinin güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçilmesi sonrası başbakanlığa namzet olduğunu belirten Akşener, altılı ganyan masada “cumhurbaşkanı adayı olmadığını” söyleyen yegâne liderin kendisi olduğunu anımsattı.

Diğer liderlerin reisicumhur adayı olma hakkının bulunduğunu, bunun saygıdeğer tıpkı tutum olduğunu tabir eden Akşener, şunları kaydetti:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu masadan çıkacak adayın vasıflarına dair zar ettiği vasıflar var, ben onların değme fırsatta ‘doğru olduğunu’ söyledim. Benim eklediğim şey, kazanacak aynı adayla yola çıkmamız muktezi. Hala burada duruyoruz. Onun üzere Sayın Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığına dair ‘altılı ganyan masada oturan genel rüesa hakeza aynı şeyi bana öneri ederlerse hazırım’ sözü, tabii çokça muhterem amma bu noktada hiçbir enformasyon olmadı.”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “HDP’ye nezaret verilebilir” sözlerinin hatırlatılması üstüne Akşener, “Sayın Uğurlu, çok tecrübeli, CHP’nin kilit taşlarından birisidir. Hakeza tıpkı parçalanmamış kurduğuna, kanaat belirttiğine göre partisinin görüşlerini iletiyor demektir.” karşılığını verdi.

İYİ Tümen kendisine, altılı ganyan masada siyasi partilerin, eksantrik politik partilerle nasıl tıpkı muamele, bildirişim kuracağına dair aynı dayatmaya girişmediklerini dile getiren Akşener, İYİ Tümen’nin farklı siyasi partilerle olan iletişimlerine bile herkesin imtina etmek duyması gerektiğinin altını çizdi.

“Türkiye’da uzun uzun ayrımsız zamandır Topluluk İttifakı’nın bileşenleri ve taraftarları, bizi, HDP ile terbiye etmeye çalışıyor.” diyen Akşener, buna cebin direnip, anlaşılan tıpkısı formaliteci göstermeye himmet ettiklerini söyledi.

“Seçime tek adayla gidilmeli”

Akşener, “cumhurbaşkanlığı seçimine” ilgili bire bir istifham konusunda, seçime, altılı masanın tek adayla gitmesinin akıllıcasına olacağını düşündüğünü rapor etti.

İYİ Öğür’nin, akıl ve izleme uzmanı benzeri bina olduğunu vurgulayan Akşener, “Türkiye’nin umutsuzluğunu ortadan kaldırdık tığ. İstanbul ve Ankara alınmamış olsaydı, zaman ‘cumhurbaşkanlığını alabilirizi’ konuşamazdık. ayrı ayrı girseydik alınamazdı.” dedi.

“Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Yoğun ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasının pekâlâ olduğu” sorusuna Akşener, değme iki isimle de ilişkilerinin ocumak ve sevgiye mecbur bir şekilde bitmeme ettiği yanıtını verdi.

Share: