Bilirkişi çavuşu vurarak öldüren nişanlısına 13 yıl hapis cezası

Ehlihibre çavuşu vurarak öldüren nişanlısına 13 sene cezaevi cezası

İSTANBUL – Kağıthane’dahi alay malay yaşadığı uzman çavuş nişanlısını beylik silahıyla vurarak öldüren Sır Erdoğan’ın yargılandığı davada murafaa, sanığı nahak yere tahrik indirimi de uygulayarak 13 sene 4 ay mapushane cezasına çarptırdı.

Kağıthane’de gelişigüzel yaşadığı Kıran Güvenlik Komutanlığında memur Futbolcu Uzman Çavuş rütbesindeki Zeynel Yıldırım’ı basmakalıp tabancasıyla öldüren nişanlısı Gizem Erdoğan’ın ‘kasten kanlı’ suçundan müebbet mapus talebiyle yargılandığı sorun karara bağlandı. İstanbul 17. Alçak Ukubet Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu maznun Sır Erdoğan ve avukatları amade bulundu. Öldürülen Zeynel Yıldırım’ın ailesi ile avukatları ise mahkemeye bulundukları şehirden SEGBİS aracılığıyla bağlandı.

“Göz yaşlarına asla inanmayın”

Duruşmada beyanda bulunan maktulün annesi Asiye Sebep, “Benim oğlum katiyen nişanlı falanca değildi, bu kız biber dolması söylüyor. Ego oğlumla ölümünden 1 saat geçmiş konuştum, bu kız için bana ‘o evlenilecek bir kadın değil’ dedi. Orada oturan o sanığın göz yaşlarına asla inanmayın hakim satma. O sanık benim oğlumu bigünah yere öldürdü. Benim 1 yıl 3 aydır gözümün yaşı dinmiyor. Oğlumun akıl zahir yere aktıysa, benim üstelik burnum anca kanıyor. Oğlumun intikamının alınmasını istiyorum. Tıpkı asıl yerine sizden türe bekliyorum” şeklinde konuştu.

“Ailenin acısını anlıyorum, ben bile o kadar üzgünüm”

Duruşmada savunma işleyen maznun Gizem Erdoğan ise “Ego daim oradan gitmeye çalışıyordum, buna arkadaşlarım da şahittir. Daim Samsun’a gitme çabası içindeydim. Ailenin acısını anlıyorum, ben de o kadar üzgünüm amma benim bu zamana büyüklüğünde değme insana zarar ödeme niyetim olmadı. Ben doğrusu önce öncelikle kendime zarar vermeyi düşünüyordum. Pişmanım beraatımı talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Duruşmada sızlanan avukatları mütalaaya katılmadıklarını ve sanığın bu cinayeti soğukkanlılıkla işlediğini söyleyerek cezalandırılmasını arzu ettiler.

Sanık avukatları ise müvekkillerinin hiçbir şekilde kanlı amacının olmadığını söyleyerek beraatını istediler.

“Burada olmayı de doğruluk etmiyorum, istekle ve bile bile yapmadım”

Sonuç sözü sorulan sanık Erdoğan, “İtham ettikleri şeyleri asla akseptans etmiyorum, ego gurursuz bir eş değilim. Öldürülen beni öylelikle ortada bırakınca, öncesinde bile bana yaşattıklarının etkisiyle bu görüngü meydana geldi. Temas defasında ayrılmaya çalıştım, gitmek istedim ama beni maddesel ve manevi çöküntüye uğrattığı amacıyla gidemedim. Ben üzgünüm. Burada olmayı de adalet etmiyorum. İsteyerek ve kasten yapmadım. Beraatımı istiyorum” diyerek konuştu.

Tahrik indirimi uygulandı, 13 yıl 4 ay mapus cezası aldı

Kararını açıklanan mahkeme heyeti, sanık Sır Erdoğan’ın söz konusu suçu maktulden kaynaklanan haksız hareketle işlediğine tatmin ettiklerini söyledi. Yıldız Bilimi, maznun Erdoğan’ın haksız kımıldatma hükümleri bile uygulanarak 13 yıl 4 ay dam cezasına çarptırılmasına ve alıkonulma halinin da devamına değişmeyen verdi.

Olayın geçmişi

Olay, Kağıthane Seyrantepe Sıkıntı Sokak’ta, 5 Orak Ayı haset, 19.30 sıralarında meydana gelmişti. Kıran Güvenlik Komutanlığında işyar Topçu Uzman Çavuş rütbesindeki Zeynel Sebep (26), ayrımsız süredir aynı evde yaşadığı nişanlısı Sır Erdoğan yoluyla orta malı tabancasıyla öldürülmüştü. Olayın arkası sıra Gizem Erdoğan, Kağıthane İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınmıştı. Gayrettepe Güvenlik Bölüm Müdürlüğü’ne götürülen berbat, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının peşi sıra Çağlayan’daki İstanbul Türe Sarayı’na gönderme edilmiş ve burada çıkarıldığı hakimlikçe, ‘kasten cani’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca düzenlenen sormaca çerçevesinde hazırlanan iddianamede, dalavereli Sır Erdoğan’ın ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapsi arzu edildi.Share: