İSTANBUL-BAKAN GELGEL: 18 YAŞINDAKİ TEMAS BİREY BAŞVURABİLECEK

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Gelgel, mazi açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin en büyük içtimai konut projesinin detaylarını kabullenmek üzere iletişim araçları yöneticileriyle ayrımsız araya geldi. Icra Vekili Alım “18 yaşını doldurmuş ayrıntılar, orada misafir. Nedeniyle o gençlerimiz müracaat yapabilecekler. Özlük evlerini, zat hayatlarını nesir edebiliyorlar. Nüfusa kayıtlı olduğu ile evet dahi akıbet 1 yıldır eğleşme ettiği ile başvurabilirler” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhuriyet tarihinin sunma iri sosyal hane projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve ekim kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Gurur projenin detaylarını iletişim araçları yöneticileri ile ısınmak üzere benzeri araya geldi. Icra Vekili Çalım, toplantıda projeyle ilişkin soruları yanıtladı.

TOKİ MÜLK KAZANMAMAKTADIR

Maksat Gelgel, bire bir ildeki ofis fiyatları arasındaki farka ilişik yaptığı açıklamada “Arsa dünya, 100 metre konutun maliyeti 1 milyonun üstüne balkon durumda. Arsa eklendiğinde birlikte 1 milyon 200 bine, 10 milyona çıkan yerler var. Büyükşehirlerde arsa karşılığı gelişim yaptığınızda yüzdelik 40ın altında arsa maliyeti olanaksız. Yüzdelik 40 tenzilat açıklanan fiyatlarda vardır. TOKİ para kazanmamaktadır. İstanbul’dahi yapılmaması fikrine katılmıyorum. Hareket muntazır şehirde insanlarımıza kuvvetli ve emniyetli konutlar arz etmek zorundayız. İstanbul’un ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. İstanbul’u depreme hazırlamış olacağız ve 16 milyon vatandaşımıza 50 bin konutla gelişigüzel bu imkanı sunacağız. Sosyal devletin genişlik balaban yapması gerekenin dahi bu olduğunu düşünüyorum” diye niteleyerek konuştu.

Icra Vekili Gelgel, tarla, yer nasip sahibi olan kişilerin da hane amacıyla başvuru yapabileceğini belirtti.

AİLESİYLE AKTIF 18 YAŞINDAN ERKÂN BAŞVURU YAPABİLİRBakan Alım, “18 yaşını esbak kişiler orada misafir. Dolayısıyla 18 yaşına mevrut gençlerimiz evdeki tevakkuf ve hane halkından sayılmıyor. Ailesiyle oturduğu evet dahi nüfusa mukayyet olduğu şehre başvurabilir. Ev geliri değil, gencin geliri muhteşem” ifadelerini kullandı.

VECIBE BİTMEDEN SATILAMAZ, KİRAYA VERİLEBİLİRBakan Çalım, “Proje, TC vatandaşı olan hep başvurabilir.  TC vatandaşı ergin, üstünde evi olmayan tümce başvurabilir. Yurttaşlık alabilmesi amacıyla da evi olması gerekiyorsa, sonra yurttaş olanlar konuya dahil gözükmüyor. Borcu bitmeden konutları devredemez, satamazlar. Kiraya vermesinde aynı engel söz konusu değil. Sosyal konut projelerinde antlaşma hakkı bulunmayan. Tespit halinde konuta el koyarız. Tığ evi olmayanlara sülale ahiz imkanı sunuyoruz” diye konuştu.

ARSALARIN ALT YAPISI VE İMAR PLANI HAZIRBakan Çekicilik, “Arsalar ast yapısı hazır, imar planı hazır. Müstakil karı yapacaklar için sınırları sınırlı. Buralara yerel mimariye bakarak bindi vereceğiz. Beceri destek verilecek. Belirlediğimiz sınırlar dahilinde ruhsatlı projeyi oraya yapabilecek. 10 sene faizsiz ödeyecek. Bu çerçevede sözleşmeyi imzaladıktan bilahare 2 yıl eş yapım hakkı var, ama süreyi idarenin izniyle uzatabiliriz” dedi.

176.8 MİLYAR LİRA SÜBVANSİYONKurum, “İhhaleler amme ihale kanunu çerçevesinde saydam şekilde yapılacak. 422 bilyon liranın yüzdelik 40’ı desteklenmiş ediliyor. 176.8 bilyon lira sübvansiyon bahis konusu. İstanbul’la Şırnak’ın hayat standardı benzeri değil. Belki maaşı aynı amma gideri elan çok. Aslolan insanlara tahaffuz hakkı sunuyoruz. Dirim tercihine kendisi değişmeyen vermiş. Kuralar noter nezdinde yapılıyor” ifadelerini kullandı. Ölçülü gelirli ailelere ilişik dolay görülen kampanyanın sorulduğu Icra Vekili Gelgel, bu projenin akabinde itidalli ve ölçülü konusunda seslenme eden projeler amacıyla dahi kampanya yapacaklarını dile getirdi.

TAKSİT ÖDEMELERİ SÖZLEŞMEDEN SONRA BAŞLIYORBakan Alım, “Etaplar halinde bütün ihaleleri gerçekleştireceğiz. Ankara, Amasya, Ziyalı, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale İstanbul, Diyarbakır, Erzincan şu anda işlenmiş olanlar. Önümüzdeki süreçte üstelik bu artarak devam edecek. Itilaf imzalandığı andan itibaren yapılacak. Bitmeye mümasil bu sözleşmeler imzalanacak. 2 yıl süreceğini düşünürsek kurasını çektik, kesim yaptık. 1 almanak proses geçerse 1 yıl evini konfirmasyon almadan taksit ödemiş olacak. Kuradan sonradan değil, sözleşmeden bilahare taksitler başlıyor. Fiyatlar muhtemelen ama mevzuatı gereği bunu yapıyor. Evin teslimiyle taksit ödemeye başlaması ortada 12 ay bir zaman cins, proje ve yerine bakarak değişebilir” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’da karı ahzetmek talip gurbetçiler üzere dahi Icra Vekili Hava, dar dışı gelirlerine bakılacağını dile getirdi.

AMME BANKALARIYLA GEREKLİ İMKANLAR VERİLECEK

Vekil Gelgel, “Peşinat için finansman şimdilik bulunmayan. Daha önce kamu bankalarının peşinat ödemeleri için frapan imkanlar sunduğu imkanlar var. Bir imkanlar çerçevesinde yüreklilik imkanını kamu bankalarımızla muktezi imkanı vermiş olacağız” dedi.

– Karaköse

Share: