Pazaryeri Dereköy Barajı’nda aralık ayında su tutulmaya başlanacak

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde yapımı süren Dereköy Barajı’nın tamamlanmasıyla 10 bin 700 dekar ekincilik arazisinin sulanacağı bildirildi.

Izzet Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, yaptığı yazılı açıklamada, Bilecik ve ilçelerinde sonuç dönemde su yapılarının artmasının, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde dahi oylumlu rol oynadığını belirtti.

Pazaryeri Dereköy Barajı’nda çalışmaların sürdüğünü bildiren Akça, şunları kaydetti:

“Barajın tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 10 bin 700 dekar ekincilik arazisinin sulanması sağlanacak. Cisim kazıları, enjeksiyon, dolusavak, derivasyon tüneli ve malzeme muvasala yolları imalatları tamamlandı. Gövde dolgu imalatları devam etmekte olup, 1 milyon 50 bin metreküp üzeri dolgusunun 763 bin metreküpü tamamlanarak temelden 60 metre yüksekliğe ulaşılmıştır. Kalan dolgu imalatları, su alma yapısı ve vana odası imalatları tamamlanarak 2022 yılı boşluk ayında su tutulması planlanmaktadır. Temelden yüksekliği 72 metre ve su ambarlama kapasitesi 4,47 milyon metreküp barajın tamamlanması ile 2022 birim fiyatları ile dekar başına 4 bin teklik dirimsel artışı ve büyüklük ekonomisine yıllık 42 milyon 800 bin lira ulama sağlanması hedeflenmektedir.”

Share: