Elazığ’da üretilen sazan yavruları 101 akarsu kaynağına bırakıldı

Keban ilçesinde izzet eliyle üretilen kısaca 19 milyon sazan yavru su, Elazığ, Bingöl, Muş, Bayburt, Erzurum, Tunceli, Kars, Ardahan, Bitlis, Van, Hakkari ve Malatya’daki 101 su kaynağına bırakıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde düzenlenen balıklandırma töreninde, ülkenin sahip olduğu su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir kullanımı açısından balıklandırılmasına iri ehemmiyet verdiklerini, ülkedeki deniz, göl, akmaz ve akarsularda ayrımlı türde balıklar bulunduğunu söyledi.

Yılmaz, Türkiye’nin çevresindeki denizlerde 550 ve iç sularda 380 cins olduğunu, tahminî 100 türün üstelik ticaretinin yapıldığını tabir ederek, “Bakanlık olarak balıkçılarımızı desteklemeye çalışıyoruz. Balıkçılarımıza akıbet 20 yılda 10,2 bilyon lira Türkiye genelinde ÖTV’siz mazot desteklemesi yaptık. Aynı şekilde Türkiye’de yetiştiricilik fail üreticililerimize 7,2 bilyon teklik ve gayrı desteklerle bu arada akıbet 20 yıl içerisinde 18,2 bilyon lira destek verdik.” dedi.

Elazığ Valisi Ömer Toraman üstelik Türkiye’nin, su kaynakları itibarıyla da haddinden fazla iri imkanlara cemaat olduğunu belirterek, Keban Akarsu Ürünleri Üretim Tesisi’nde üretilen 19 milyon sazan yavrusunu yalnızca Elazığ değil, bitişik 11 ile üstelik dağıtmaya başladıklarını belirtti.

Tarım ve Orman İl Müdürü Ulvi Tığ ise Keban Baraj Gölü’nden azami düzeyde feyizlenmek istediklerini dile getirerek, balıkçıları eklemek üzere iklim ve bölgedeki su kaynaklarını balıklandıracaklarını rapor etti.

Tığ, 14-15 Kasım’da Keban Barajı’nda sportif oyun balıkçılığı kapsamında turna balıkçılığına yönelik etkinlik yapılacağını sözlerine ekledi.

İl Müftüsü Selami Ziyalı, okuduğu duanın arkası sıra 101 su kaynağına bırakılan balıkların bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Törende daha sonradan simgesel olarak 10 bin sazan yavrusu Keban Barajı’na bırakıldı.

Vali Toraman, törene katılan çocuklara akvaryum içerisinde çocuk balık verdi. Balık adamlar göle bırakılan balıklar için Keban Baraj Gölü’nde “Evinize berceste geldiniz” kayıtlı ası açtı.

Törene, Keban Kaymakamı Hasan Akbulut, İl Kurnaz Komutanı Mümessil Miralay Meram Evren, İl Itimat Müdürü Cesamet Hâkim, Keban Belediye Başbuğ Vekili Osman Erdoğan üstelik katıldı.

Share: