Ilbay Akbıyık, “Hedefimiz 1 milyon küçükbaş efsanevi”

Hakkari Valisi ve Şehremaneti Başbuğ Vekili İdris Akbıyık, Hakkari’nin hayvancılık bölgesi olduğunu belirterek, küçükbaş efsanevi sayısını 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

“Köyümde Daim Olmak İçin Bire Bir Derinti Nedenim Var” projesi protokolü Ilbay İdris Akbıyık, Ziraat Bankası Bölge Başkanı Turgut Arvas eliyle imzalandı. Burada konuşan Ilbay Akbıyık, “Hakkari hayvancılık bölgesi küçükbaş hayvan sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Şuada 750 bin civarı küçükbaş hayvanımız var. Bu projeyle da 200 bine büyüklüğünde çiftçilerimiz ve şartları haiz vatandaşlarımız faizsiz yüreklilik alabilecekler. Hedefimiz 2 bin 500 aileye 250 bin koyun vererek küçükbaş hayvan sayımızı 1 milyona çıkartmayı hedefliyoruz. Buradaki tasavvur vatandaşımıza hisse senedi istihdam ve dirimlik sağlamaktır. Bu bile Hakkari’ye balaban katkı yapar” dedi.

Hakkari’birlikte hergün yeni aynı bakım ve yıpranmamış aynı envestisman yapıldığının altını çizen Vali Akbıyık, “Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlarımızın desteğiyle eğitimde, sağlıkta değme alanda nazik bire bir değiş var. Buda çitçilerimiz ve köylülerimiz için bu değiş önemli aynı lokomotif olacak ve vatandaşımızın bütçesine amut yardım yapacak. Hayvancılık ile ilişkin başka projelerimiz birlikte var. İl ve ilçelerimizin potansiyellerine bakarak farklı projeler yapıyoruz. Yüksekova ilçesinde üstelik mandacılığı imar etmek üzere desteklerimiz olmuştur. Yüksekova’birlikte şuanda bine andıran mandamız var. Derecikte seracılık, Yüksekova ve Şemdinli’de küçükbaş hayvancılık ve sergi projelerini destekledik. Şemdinli’bile arıcılığı dahi destekliyoruz. Temas alanda devletimizin iri kaynakları var. Hakkari gelişiyor dönüşüyor. Hep bunlarda emeği sabık “Köyümde Sürmek İçin Ayrımsız Güruh Nedenim Var” projesini tay tay arabası Hakkari Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, itimat sağlayan bankaya ve nahiye müdürüne Hakkari adına teşekkür ediyoruz” diyerek konuştu.

Protokol imza töreninde Vali Yardımcısı ve Uray Komutan Yardımcısı Mustafa Patent Kasımoğlu, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Cemal Özkan’birlikte hazır bulundu. – HAKKARİ

Share: