Göz sektörü ölçülü ve ölçülü eğin gelir grubu üzere yıpranmamış kampanyayı bekliyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı 2022’nin Eylül ayı ev satışı verileri için değerlendirmelerde mevcut Z. Altan Elmas, “Ev kredilerine erişimdeki müşkülat konut satış rakamlarını etkilemeye devam ediyor” dedi. Cevahir, bu anlamda önümüzdeki aylarda düzenlenecek kampanya ile ılımlı ve itidalli üstü kesimlerin üstelik konuta erişiminin hızlanacak olduğunu tabir etti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı veriye göre, 2022’nin Ilkgüz ayında tıpkı önceki yılın aynı dönemine bakarak yüzde 22,9 azalışla 113 bin 402 ev satışı gerçekleşti. Bölük satışları Sülale-Eylül döneminde tıpkı eski yılın aynı dönemine göre yüzdelik 11,4 artışla 1 milyon 57 bin 193 skor adına gerçekleşti.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uğur Çatı Umumi Heyet ve KONUTDER Başkanı Z. Altan Mücevher, “Göz kredilerine erişimdeki zahmet hane as rakamlarını etkilemeye bitmeme ediyor. Amma Velakin hane tarafında geçim edinmeye müteveccih bağ sürüyor. Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Misyon Kurum, birkaç dönem ilk ölçülü ve eğin gelir grubu üzere planlanan ev kampanyasının kasım ayında devreye gireceğini duyurdu. Eylül ayından itibaren kampanyaya yönelik şişman ümit oluştu ve satışlar çok yavaşladı. Göz sektörü olarak, bu kampanyanın yeryüzü geç kasım ayının başında başlatılmasının çokça bol olacağını düşünüyoruz. Itidalli ve mutedil üstü kesimlerin da konuta erişimi hızlanacak ve binlerce adam konut sahibi olacaktır” dedi.

Itimatlı satışların payı her güzeşte kamer düşüyor

“Göz kredisiyle yapılan satışlardaki bağan kur eylül ayında da devam etti” diye niteleyerek sözlerine devam eden Z. Altan Mücevher, “Geçen ay, Türkiye genelinde tutulu konut satışları bire bir önceki yılın ayrımsız ayına göre yüzde 43 azalarak 16 bin 970 sayı oldu. Güvenilir göz satışlarının toplanmış konut satışları içindeki payı dahi yüzdelik 15’e geriledi. Bu ihtişam ağustosta yüzdelik 18, temmuzda yüzde 20,4 olarak gerçekleşmişti. Bu kademeli düşüş, ev kredisinde yaşanan yavaşlamanın sürdüğüne bel ediyor. Bu ebat yalnız konuta ihtiyacı olup ulaşamayan vatandaşı değil bölük üreticisini birlikte etkiliyor. Kalifiye basamak arzındaki eksilme ve artan maliyetler üretimin yavaşlamasına illet oluyor. Ancak yukarıda bile belirttiğimiz kadar, orta ve kayırıcı sağlık grubu için planlanan basamak kampanyasının başlamasıyla kredili hane satışlarında tıpkı artışla birlikte sektöründe aynı cirim koku almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Yabancıya basamak satışı yüzdelik 23,8 azaldı”

Son olarak üstelik yabancılara yapılan ev satışlarının tıpkısı eski yılın benzeri ayına göre yüzde 23,8 azaldığına bile aktaran Cevahir, “Yabancılara yapılan ev satışları eylül ayında benzeri geçmiş yılın ayrımsız ayına bakarak yüzde 23,8 azalarak 5 bin 49 oldu. Türkiye’ye olan ilginin bitmeme etmesine karşın konut alımı vasıtasıyla vatandaşlık kazanma sınırının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılması satışların yavaşlamasına neden oluyor” diye niteleyerek sözlerini tamamladı. – İSTANBUL

Share: