His ana huy tıkanıkları ameliyatsız tedavi edilebiliyor

Önsezi ana yaradılış tıkanıkları ameliyatsız otama edilebiliyor

Anne damarı kapanmış hastalanmış, 1 saatlik IVUS işlemiyle stent takılarak sağlığına kavuştu

SAMSUN – Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Korhan Aristokrat, gelişen tetkikat ve teknikler yardımıyla önsezi temel soy tıkanıklarında ameliyatsız tedavi yönteminin cins olduğunu belirterek, stent takma işlemini yaradılış içi ultrason görüntüleme sistemi sebebiyle ağrısız ve kesi olmadan palas yapabildiklerini söyledi.

His damarlarına giden yolların daralması ve tıkanması geri dönüşü sıfır sağlık sorunlarına posta açabiliyor. Temel dirim fonksiyonlarını yıldırma fail bu hastalık zaruri ve dakikasında otama uygulanmazsa ölüm riskini azaltabiliyor. Ruh damar tıkanıklarında ameliyatsız tedavi yöntemlerinin etkin tıpkısı şekilde yapıldığının altını çizen Medicana Intarnational Samsun Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Korhan Aristokrat, koldan girilerek yapılan soy içi ultrason görüntüleme sistemi yardımıyla mergup yere konulan stendin hastalığın iyileşmesini sağladığını vurguladı.

İstanbul’birlikte his esas damarı sadık olan 48 yaşındaki Erol Şenol’a damar içi ultrason görüntüleme sistemi ile stent taktıklarını belirten Prof. Dr. Korhan Aristokrat, “Erol Eş’in önsezi damarlarından asıl yaradılış pozisyonunda bati tıpkısı daraşlık belirleme edilip, bypass önerilmiş. Öneride benzeri falsolu yok. Serencam yıllardaki araştırmalar ve teknik gelişmelerle birlikte vaktiyle takkadak ameliyatla tedavi edilebileceğini düşündüğümüz temel huy hastalarının bile önemli aynı kısmını ameliyatsız adına tedavi edebiliyoruz. Bu tedaviler sırasında balon stentleme işlemlerinde damar içi ultrason cihazlarıyla stendin çok ülkü şekilde yerleşmesini sağlıyor. Bu bile klinik sonuçlarımızı çokça iyileştirmiş ayrıca bypasslarla yarışır duruma mevrut durumdayız. Erol Mir kabilinden tendürüst hastalarımızda ana soy pozisyonundaki darlıklarda ameliyatın tek dalgalı olmadığını biliyoruz. Akla Yatkın hastalarımıza stentleme yapıyoruz” dedi.

“Parasız 1 günde taburcu oluyor”

Huy içi ultrason görüntüleme sistemiyle takılan stent sayesinde hastanın iyileştiğine ilgi çekici Korhan Soylu, “His ana damarında ciddi daraşlık kâin Erol Şenol’un yaradılış içi ultrason görüntüleme sistemi eşliğinde bir stentleme yaptık. Darlık yerinde tek rezidü darlık kalmadı, haddinden fazla dolgunca aynı küşayiş sağlandı. Stent nazik çaplara ulaştırılarak yerleştirildi. Bu bile stendin gelecekte daralmasını berenarı yıpratıcı benzeri uygulama. Yemeden Içmeden damarı yapmak yetmiyor. Damarın daralma riskini arz aza uğratmak için ideal ayrımsız stentleme yapmanız gerekiyor. Anne damarı tıkanan hastamıza işlemi koldan yaptık. Artık bir nice işlemi kasıktan yapmadan elden bilekten yaptığımız anjiyografi ile yapabiliyoruz. Hastamız, yapılan işlemin peşi sıra 1 dönme sonra taburcu oluyor. Ihtisas esas damarı haddinden fazla heybetli bire bir yerde. Zira 3 damarın 2’sinin kökünün olduğu yerde. Burada oluşacak bire bir ülkü, anide ölümlere sefer açabiliyor. Kalk krizlerinde 1 damar tıkandığında bile dava oluşabiliyorken, esas damarın tıkanması 2 balaban damarın tıkanması anlamına geliyor. Bunun dahi maatteessüf ölümcül aynı son çıkarması tek şaşırtı değil. Erol satma bu durumu yaşamadan teşhis konmuş. Muteber tedavinin ardında normal hayatına döndü” diye niteleyerek konuştu.

“Yaradılış içi ultrasonun bilekten üstelik yapılabiliyor olması benzeri kazanım”

Abes stent takmanın akla yatkın olmadığını ve soy içi hakkındaki yeryüzü gür bilgiyi IVUS ile aldıklarını dile getiren Soylu, “Esas damarı tıkanan seçkin hastaya bir tedavi türlü değil. Bypass ve stent tedavileri eksiksiz hastalar için detaylıca değerlendirilmesi gereken seçenekler. Hastanın ehil olduğu soy anatomisinden, darlıkların ne büyüklüğünde hoşgörülü olduğu, haremlik eden hastalıkların olduğu hastalarda bu seçenekleri ferah değerlendirilmek gerekiyor. Ara Sıra hastalar üzere ameliyat henüz bol ayrımsız intihap olmaya bitmeme ediyor. IVUS benzeri görüntüleme yöntemi. Tığ his damarlarını görüntülerken verdiğimiz boya maddelerinin damarı doldurmasına bakarak tıpkı görüntüleme yapıyoruz. Bu bize yaradılış duvarı üzerine hikmet vermiyor. Stentleme yapılırken elden anjiyografik görüntüleme yapılması, ülkü tıpkı sonuç sağlayamayabiliyor. Soy içi ultrason uyguladığımızda huy anatomisi karşı etraflı bilgi alıyoruz ve darlıkları da ölçebiliyoruz. Anjiyografik olarak damardaki daraşlık ciddi yerine gelse üstelik damar içi ultrason ile baktığımızda bu darlığın çok ciddi olmadığını ve merhem takibi ile halledilebileceğinin kararını üstelik alabiliyoruz. Çünkü yersiz stentleme ferah tıpkı aplikasyon değil. Stentleme yapılacaksa birlikte damar içi ultrason bence şu andaki yeryüzü ferah formül. O yüzden gerekli olan hastalarda stent kararının verilmesi ve işleminin yapılmasında huy içi ultrason majör. Yaradılış içi ultrasonun bilekten üstelik yapılabiliyor olması bir yarar. 1 saatlik ayrımsız operasyonun ardından tutkun alelacele ayağa kalkabildi, tuvalete gidebildi ve işlerine bitmeme edebildi” şeklinde konuştu.

Temel damarına stent takılan ve sağlığına mülaki Erol Şenol ise “Göğsümde amiyane bire veca vardı. İstanbul’de doktora gittim bana ‘bypass’ önerdiler. 4 gün orada kaldık. Sonraları kayınbiraderim hocamızı önerdi. Ameliyattan önceki bize dönüp önce moral vermesi bile zaten yüzdelik 50 iyileştirdi. Bizi Samsun’a geldiğimizde çarçabuk ameliyata aldı. Demincek dahi taburcu olduk. Allah’a şükürler olsun, şuanda dahi çokça iyiyim. Tek ağrım veya sızım kalmadı” ifadelerini kullandı.

Share: