Gümüşhane’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Gümüşhane’dahi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99.yıldönümü düzenlenen mütenevvi programlarla kutlanıyor.

Kutlama programı kapsamında ilk olarak Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek makamında tebrikleri akseptans etti.

Fatih Parkında gerçekleştirilen ana tebrik programı ise Vali Taşbilek ve Şehremini Ercan Çimen’in halkın ve öğrencilerin bayramlarını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından günün deme ve önemiyle ilişkin konuşmayı Ilbay Kamuran Taşbilek gerçekleştirdi.

Türksüz Rum hesabı yapanlara, devletsiz kavim hayali kuranlara en üzücü ve mihman cevabı vererek kanla ve irfanla kurulan Cumhuriyetin 99.yılını kutlayan Ilbay Taşbilek, “Şişman Türk milleti istiklal ufkunu perdeleyen, hürriyet onurunu pençeleyen saldırılara yiğitçe direnmiş, sonunda kurtuluş destanını şehit ve gazilerimizin fedakarlıklarıyla, artağan kanlarıyla yazmıştır. Yazılan istiklal destanının böylece kahramanlarımız eliyle bize muazzez bir yurt, kutlu bire bir Cumhuriyet Altını hediye edilmiştir” dedi.

Vali Taşbilek’in konuşmasının ardından “Cumhuriyet Altını” konulu koşma ve kitabet yarışmalarında dereceye giren öğrencilerin koşuk ve kompozisyonlarını seslendirdiği programda henüz sonra öğrencilerden oluşan ahali oyunları ekibi gösterisini gerçekleştirdi.

Spor gösterilerinin üstelik gerçekleştirildiği programda Cumhuriyet koşusunda dereceye girenler öğrencilerin Vali Taşbilek’e Türk bayrağı vermesi, 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı dolayısıyla düzenlenen Cumhuriyet Altını konulu yazmanlık, kılık ve koşuk yarışmalarıyla Cumhuriyet Altını koşusunda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesinin peşi sıra izlence boğaz töreniyle sonuç buldu.

Kutlama programı kapsamında akşam saatlerinde kabul resmi verilecek ve verimsiz fişek gösterisi düzenlenecek. – GÜMÜŞHANE

Share: