Gül çiçeğinin alım fiyatı 22 liralık kendisine belirlendi

Isparta gül çiçeği çekicilik fiyatı kilogram başına 22 teklik namına açıklandı.

Gülyağı ve Besili Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, gazetecilere, 2022 yılı gül çiçeği sezonunun hayırlısı ile kazasız belasız tamamlandığını söyledi.

Yurt dışına pazarlama çalışmaları yürüttüklerini tamlayan Çelik, şöyle konuştu:

“Bizler Yönetim Kurulu olarak üretici ortaklarımızın böylesi boğunuk bire bir ortamda familya bütçelerine benzeri nebze dahi olsa ulama icat etmek ve rahatlatmak için Birliğimiz ve Rosense AŞ’nin imkanlarını birleştirerek yaptığımız say ve değerlendirmeler sonucunda 2022 yılı gül çiçeği kilo fiyatı 22 teklik yerine tayin edilmiştir. Geçen sene biliyorsunuz gül çiçeği kilo fiyatı 7,80 lira olarak belirleme edilmişti. Sabık yılla kıyasladığımızda 14 liralık 20 kuruşluk aynı artış yaşanmış oldu, Yüzde dilime vurduğumuz ise tahminî yüzde 282 kalık oldu.”

Üreticiye ödemelerin ati hafta başlayacağını belirten Polat, “Zaten biliyorsunuz bu sene kampanya döneminde tığ üreticilere kilogram başına 12 liralık başlangıçta ödemede bulunmuştuk. Düşüncesiz kalan 10 lira farkı de hesaplayıp üreticilerimize olan borcumuzu tamamen ödemiş olacağız. Önceki yıllarda olduğu kadar bu yıl bile imkanlar ölçüsünde gül üreticisine yeryüzü dolgunca fiyatı ita gayreti ortamında olduk.” ifadelerini kullandı.

Çelik, bu yıl Isparta’bile tahminî 2 bin 500 kilo gül hasım üretiminin yapıldığını belirterek, firmaların hava kapasiteleri ve işlemeler dikkate alındığında 15 ile 20 ton arası üstelik gül konkreti imalatı olduğunu da sözlerine ekledi.

Share: